Varsity
Blogs » Varsity
By Mike Copper, Tom Reisenweber, Jeff Kirik Erie Times-News staff bloggers
The Varsity blog is the 2013 winner of an international EPPY award for best sports blog. EPPYs are awarded to media-affiliated websites by Editor & Publisher, an industry trade publication. Varsity is primarily maintained by Times-News sports writers Mike Copper and Tom Reisenweber and sports editor Jeff Kirik.   Read more about this blog.
 Phone: 814-870-1700

Northwest Region Class AAA mat pairings

Wrestling pairings for Friday’s Northwest Region Class AAA tournament at the Altoona Fieldhouse. Wrestlers are listed by name, grade, school, district rank and overall record. The top three in each division will advance to the PIAA AAA tournament, scheduled March 8-10 at the Giant Center in Hershey:

– Mike Copper

Championship bracket

First round

106 pounds: Logan Blackburn, so., Westmont Hilltop, 6-1, 21-7 bye; Noah Cline, fr., Clearfield, 9-2, 11-14 vs. Damian Huff, so., Hollidaysburg, 6-4, 22-7; Jake Gromacki, so., Cathedral Prep, 10-1, 22-3 bye; Vinnie Mion, fr., Carrick, 8-2, 10-5 vs. Andrew Bullers, so., Punxsutawney, 9-3, 11-16; John Haperez, so., Brashear, 8-1, 13-7 bye; Joe Wheeling, so., General McLane, 10-2, 25-3 vs. Mike Kuaffman, so., State College, 6-3, 25-4; Bryce Swauger, Jr, DuBois, 9-1, 29-8 bye; Travis Giedroc, Jr, Bald Eagle, 6-2, 21-10 vs. Benji Yates, fr., McDowell, 10-3, 25-13.

113: Trevor Corl, fr., Bellefonte, 6-1, 21-7 bye; Evan Smith, sr., St. Marys, 9-2, 21-10 vs. Steven Zipf, jr., Westmont Hilltop, 6-4, 12-13; Coleman Cousins, so., McDowell, 10-1, 24-8 bye; Malik Green, so. Obama Academy, 8-2, 6-6 vs. Joel Bowers, so., Punxsutawney, 9-3, 21-6; Dorion Dvaugh-Long, so., Allderdice, 8-1, 18-6 bye; Keller Watkins, fr., General McLane, 10-2, 25-11 vs. Daniel Sills, so., State College, 6-3, 14-19; Anthony Vizza, sr., DuBois, 9-1, 26-9 bye; Keanan Bottorf, fr., Central Mountain, 6-2, 18-15 vs. John Ciotti, fr., Cathedral Prep, 10-3,12-9.

120: Thomas Traxler, sr., Bellefonte, 6-1, 33-5 bye; Paul Deitz, Jr, McDowell, 10-2, 26-9 vs. Brian Evans, Jr, Philipsburg-Osceola, 6-4, 23-15; Christian Stone, Jr, Clearfield, 9-1, 24-5 bye; Isaiah Slappy, so., Allderdice, 8-2, 10-5 vs. Deane Twitchell, so., General McLane, 10-3, 24-10; Godwin Nyama, sr., Brashear, 8-1, 31-2 bye; D.J. Hollingshead, fr., Altoona, 6-2, 32-3 vs. Devan Snyder, Jr, Punxsutawney, 9-3, 6-11; D.J. Fehlman, fr., Warren, 10-1, 31-4 bye; Luke McMurtrie, sr., Bradford, 9-2, 2-3 vs. Cole Hanley, Jr, Central Mountain, 6-3, 18-4.

126: T.J. Brandt, Jr, Altoona, 6-1, 26-3 bye; Chris Moyers, sr., Perry, 8-2, 13-10 vs. Ken Stoll, so., General McLane, 10-3, 21-16; Dylan Graham, Jr, Clearfield, 9-1, 21-10 bye; Beau Coletta, Jr, Cathedral Prep, 10-2, 13-6 vs. Caleb Shively, so., Philipsburg-Osceola, 6-4, 13-12; ; Austin Prino, Jr, Allderdice, 8-1, 14-5 bye; Garrett Brown, Jr, DuBois, 9-2, 27-9 vs. Lucas Besch, Jr, Mifflin County, 6-3, 26-10; Nick Gibson, Jr, McDowell, 10-1, 21-1 bye; Logan Bechdel, sr., Central Mountain, 6-2, 23-15 vs. Josh Shuckers, so., Punxsutawney, 9-3, 14-10.

132: Malcolm Harris, sr., Greater Johnstown, 6-1, 32-3 bye; Rich Eubanks, sr., Carrick, 8-2, 11-9 vs. Noah Burkhart, fr., McDowell, 10-3, 12-6; Zach Britton, sr., Bradford, 9-1, 28-2 bye; Dan Yori, sr., Cathedral Prep, 10-2, 19-8 vs. Gavin Caprio, fr., Central Mountain, 6-4, 26-10; Ean Disilvio, Jr, Allderdice, 8-1, 24-3 bye; Neko Cappella, sr., Punxsutawney, 9-2, 18-8 vs. Cody Fisher, sr., Bellefonte, 6-3, 9-4; Levi Catalfu, sr., Corry, 10-1, 28-3 bye; Mike Walsh, Jr, Westmont Hilltop, 6-2, 21-8 vs. Alex Coudriet, Jr, St. Marys, 9-3, 17-15.

138: Joey Miller, sr., Central Mountain, 6-1, 28-10 bye; Tim Wheeling, sr., General McLane, 10-2, 30-6 vs. Andrew Greenawalt, Jr, Philipsburg-Osceola, 6-4, 29-10; Perry Arrington, fr., Punxsutawney, 9-1, 17-10 bye; Leif Edwards, Jr, Perry, 8-2, 13-6 vs. Jared Carlson, fr., Strong Vincent, 10-3, 26-7; Darius Moore, sr., Allderdice, 8-1, 15-5 bye; Ian Heisel, sr., Westmont Hilltop, 6-2, 21-9 vs. Jake Lancaster, fr., Clearfield, 9-3, 6-8; Steve Spearman, sr., McDowell, 10-1, 31-2 bye; Sam Miller, sr., St. Marys, 9-2, 21-11 vs. Matthew Dillon, sr., Bald Eagle, 6-3, 24-9.

145: Leo Wortman, sr., Bellefonte, 6-1, 33-4 bye; Michael Adams, sr., Obama Academy, 8-2, 8-7 vs. Ryan VanGuilder, sr., Bradford, 9-3, 24-4; Ehrin Lee, so., Titusville, 10-1, 22-8 bye; Nolan Barger, Jr, Clearfield, 9-2, 26-4 vs. Joe Knarr, Jr, Mifflin County, 6-4, 28-10; Dillion Muvihill, Jr, Allderdice, 8-1, 23-5 bye; Logan Walstrom, sr., Philipsburg-Osceola, 6-2, 37-2 vs. Dan Krysiak, Jr, Cathedral Prep, 10-3, 18-9; Tom Sleigh, so., DuBois, 9-1, 29-7 bye; William Leeth, sr., Greater Johnstown, 6-3, 21-10 vs. Cody Nolan, Jr, McDowell, 10-2, 31-6.

152: Dillon Gavlock, sr., Central Mountain, 6-1, 18-0 bye; Tyree Spearman, so., McDowell, 10-2, 27-7 vs. Jared Smith, sr., Philipsburg-Osecola, 6-4, 32-6; Seth Spack, sr., Punxsutawney, 9-1, 24-3 bye; Isaiah Williams, sr., Perry, 8-2, 12-4 vs. Garrett Chase, sr., Cathedral Prep, 10-3, 30-4; Bradley Labovick, sr., Allderdice, 8-1, 16-4 bye; Tanner Patton, sr., Westmont Hilltop, 6-2, 20-6 vs. Alex Feldbauer, so., St. Marys, 9-3, 18-14; D.J. Myers, sr., General McLane, 10-1, 36-1 bye; Mike Kennelly, sr., DuBois, 9-2, 19-11 vs. Connor Lesniak, sr., Altoona, 6-3, 27-13.

160: Brian Brill, sr., Central Mountain, 6-1, 35-0 bye; Josh Cameroni, so., St. Marys, 9-2, 14-19 vs. Tyler Hendricks, Jr, General McLane, 10-3, 25-7; Neamia Hobdy, sr., Obama Academy, 8-1, 8-5 bye; Jimmy Paulson, Jr, McDowell, 10-2, 29-12 vs. Kody Hepfer, sr., Clearfield, 9-3, 6-18; Shane Marshall, Jr, DuBois, 9-1, 21-10 bye; Quinn Labicki, fr., Allderdice, 8-2, 2-3 vs. Jeffrey Thompson, sr., Philipsburg-Osecola, 6-3, 30-12; Cody Brunst, sr., Titusville, 10-1, 27-1 bye; Brandon Michael, sr., Mifflin County, 6-2, 24-10 vs. Markief Knode, Jr, Altoona, 6-4, 25-14.

170: Jacob Taylor, Jr, Bald Eagle, 6-1, 30-1 bye; Cody Dunmire, sr., Franklin, 10-2, 24-6 vs. Dylan Lamberson, sr., Bradford, 9-3, 16-12; D’Andre Caviness, Jr, Obama Academy, 8-1, 13-1 bye; Carl Langley, sr., Punxsutawney, 9-2, 19-7 vs. Chris Laird, so., General McLane, 10-3, 25-16; Geno Morelli, sr., DuBois, 9-1, 29-3 bye; Nathaniel Powers, sr. Central Mountain, 6-2, 26-9 vs. John Prentice, Jr, Philipsburg-Osceola, 6-4, 20-10; Zach Towers, sr., Meadville, 10-1, 32-0 bye; Michael Hale, so., Allderdice, 8-2, 10-10 vs. Harry Lowber, sr., Mifflin County, 6-3, 20-10.

182: Ryan Burnheimer, sr., Westmont Hilltop, 6-1, 27-3 bye; Santos Guerra, Jr, Central Tech, 10-2, 20-4 vs. Brady Haines, sr., DuBois, 9-3, 3-8; Josh Reid, sr., Carrick, 8-1, 14-6 bye; Josh Neal, sr., Punxsutawney, 9-2, 16-10 vs. Dan Geer, Jr, Franklin, 10-3, 21-6; Joe McLaughlin, Jr, St. Marys, 9-1, 21-8 bye; Laret Miller, sr., Hollidaysburg, 6-2, 25-3 vs. Blaze Buckwalter, Jr, Central Mountain, 6-4, 29-8; Khlique Harris, sr., McDowell, 10-1, 32-2 bye; Gregory Stewart, fr., Obama Academy, 8-2, 4-10 vs. James Grieb, sr., Bald Eagle, 6-3, 25-10.

195: Nicholas Shawley, Jr, Bellefonte, 6-1, 34-6 bye; Mike Betz, so., Carrick, 8-2, 5-3 vs. Devin Sinclair, so., Clearfield, 9-3, 2-19; Zac Morris, sr., Corry, 10-1, 24-6 bye; Kyle Langdon, fr. Bradford, 9-2, 17-11 vs. Jack Haffner, sr., State College, 6-4, 16-7; Ahmed Turner, Jr, Perry, 8-1, 11-5 bye; Aaron Varner, Jr, Bald Eagle, 6-2, 23-9 vs. James Shields, sr., Meadville, 10-3, 26-8; Landon Hanna, Jr, DuBois, 9-1, 29-2 bye; Gervon Simon, sr., Greater Johnstown, 6-3, 16-1 vs. Devin Dolan, sr., Franklin, 10-2, 14-6.

220: Tyson Searer, sr., Mifflin County, 6-1, 35-0 bye; Pat Williamson, Jr, East, 10-2, 4-1 vs. Tyler Titus, sr., Punxsutawney, 9-3, 9-19; Jesse Reid, so., Carrick, 8-1, 9-5 bye; Gary Fledderman, so., St. Marys, 9-2, 14-15 vs. Nate Warner, sr., Titusville, 10-3, 22-9; Nick Davido, Jr, DuBois, 9-1, 10-4 bye; Nathan Sharkey, Jr, Bald Eagle, 6-2, 22-5 vs. Nick Gray, so., Philipsburg-Osceola, 6-4, 22-15; Andrew Welton, Jr, Central Tech, 10-1, 26-1 bye; Cameron Porter, so., Central Mountain, 6-3, 17-16, bye.

285: Josh Duplin, sr., Westmont Hilltop, 6-1, 31-1 bye; Jordan Lancaster, sr., Clearfield, 9-2, 13-16 vs. Nate Carlin, Jr, Cathedral Prep, 10-3, 22-11; NeOndre Harbourt, so., Obama Academy, 8-1, 6-0 bye; Maxx Swoger, sr., Strong Vincent, 10-2, 22-6 vs. Dakota Sera, so., Bradford, 9-3, 14-6; Kyle Dixon, sr., DuBois, 9-1, 18-12 bye; Sam Davis, Jr, Allderdice, 8-2, 8-4 vs. Matthew Barton, jr., Hollidaysburg, 6-3, 25-3; Scott Augustine, so., McDowell, 10-1, 30-6 bye; Garrett Poorman, Jr, Bellefonte, 6-2, 32-5 vs. Austin Rosenberry, Jr, Altoona, 6-4, 5-7.

Posted in: District 10, PIAA, Wrestling

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*


*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Switch to our mobile site