Varsity
Blogs » Varsity
By Mike Copper, Tom Reisenweber, Jeff Kirik Erie Times-News staff bloggers
The Varsity blog is the 2013 winner of an international EPPY award for best sports blog. EPPYs are awarded to media-affiliated websites by Editor & Publisher, an industry trade publication. Varsity is primarily maintained by Times-News sports writers Mike Copper and Tom Reisenweber and sports editor Jeff Kirik.   Read more about this blog.
 Phone: 814-870-1700

Friday’s District 10, state playoff football scores

District 10 football playoffs
Class A quarterfinals
Lakeview 61, Maplewood 6
West Middlesex 46,  Cochranton 32
Mercer 35, Cambridge Springs 14
Sharpsville 31, Eisenhower 7
Class AAA quarterfinals
General McLane 55, Warren 25
Oil City 24, Conneaut 21

–Tom Reisenweber

STATE SCORESWPIAL Class AAAA
Quarterfinals
Penn-Trafford 35, McKeesport 20
Pittsburgh Central Catholic 27, Gateway 21
Upper St. Clair 41, North Allegheny 23
Woodland Hills 28, Seneca Valley 14
WPIAL Class AAA
Quarterfinals
Central Valley 35, Mars 21
Franklin Regional 14, West Mifflin 12
Thomas Jefferson 23, Highlands 14
West Allegheny 38, Indiana 7
WPIAL Class AA
Quarterfinals
Aliquippa 43, Quaker Valley 26
Beaver Area 21, Mount Pleasant 7
Beaver Falls 43, Yough 7
South Fayette 31, Seton-LaSalle 7
WPIAL Class A
Quarterfinals
Clairton 52, Fort Cherry 35
Neshannock 35, Monessen 6
Pittsburgh North Catholic 14, Avonworth 7
Sto-Rox 42, Apollo-Ridge 20

Class AAAA District Playoffs
District 1
First Round
Abington 55, Upper Dublin 25
Garnet Valley 35, Council Rock North 21
Neshaminy 41, Unionville 7
North Penn 31, Coatesville 0
Pennsbury 55, Upper Darby 20
Perkiomen Valley 26, West Chester Rustin 6
Plymouth-Whitemarsh 14, Central Bucks West 7
Spring-Ford 43, Downingtown West 21
District 3
First Round
Central Dauphin East 23, Governor Mifflin 20
Cumberland Valley 27, Harrisburg 23
Dallastown Area 37, Lebanon 20
Exeter 41, Central York 24
Hempfield 17, Central Dauphin 7
Lower Dauphin 21, Chambersburg 3
Penn Manor 35, Cedar Cliff 34
West Lawn Wilson 44, Manheim Township 6
District 2/4/11
Quarterfinals
East Stroudsburg South 42, Scranton 0
Easton 35, Wyoming Valley West 34
Parkland 35, Stroudsburg 21
Whitehall 56, Pleasant Valley 28

Class AAA District Playoffs
District 1

Quarterfinals
Academy Park 35, Interboro 22
Glen Mills 32, Springfield Delco 15
Pottsgrove 49, Phoenixville 7
West Chester Henderson 21, Bishop Shanahan 14
District 2
Semifinal
Abington Heights 31, Scranton Prep 26
District 3
First Round
Cocalico 43, Gettysburg 8
Conrad Weiser 24, Spring Grove 0
Dover 34, Milton Hershey 6
Lancaster Catholic 49, Lampeter-Strasburg 21
Manheim Central 34, Garden Spot 17
Muhlenberg 49, Shippensburg 19
Susquehanna Township 33, Hershey 15
District 4
Semifinal
Jersey Shore 24, Shikellamy 14
Selinsgrove 41, Milton 18
District 5/6/8/9
Semifinal
Clearfield 42, Johnstown Christian 7
Somerset 28, University Prep 20

Class AA District Playoffs
District 2
Semifinal
Lake-Lehman 35, Susquehanna 0
Lakeland 13, Carbondale 9
District 3
Quarterfinals
Berks Catholic 59, Newport 14
Bermudian Springs 35, Hamburg 12
Littlestown 27, Annville-Cleona 10
Wyomissing 41, Schuylkill Valley 35
District 4
Quarterfinal
Danville 23, Lewisburg 6
Loyalsock 48, Towanda 20
Montoursville 27, Mifflinburg 16
Troy 24, Mount Carmel 15
District 6
Quarterfinal
Forest Hills 14, Mount Union 13
Richland 46, Ligonier Valley 6
District 9
Semifinal
Kane Area 26, Brookville 12
Karns City 55, St. Marys 6
District 11
Semifinal
Catasauqua 41, Pen Argyl 14
Palisades 10, Pine Grove 6
District 5/8
Semifinal
Chestnut Ridge 55, Westinghouse 20

Class A District Playoffs
District 2
Semifinal
Dunmore 35, Lackawanna Trail 7
Old Forge 35, Northwest Area 6
District 4
Semifinal
South Williamsport 42, Wellsboro 28
Southern Columbia 49, Bloomsburg 14
District 5
Shade 42, Northern Bedford 36
Tussey Mountain 33, North Star 14
District 6
Homer-Center 42, Juniata Valley 6
Portage Area 49, Blairsville 14
District 9
Quarterfinals
Brockway 53, Smethport 28
Clarion 49, Union 0
Curwensville 56, Sheffield 32
Redbank 31, Ridgway 26
District 10
Quarterfinals
Eisenhower 31, Sharpsville 7
Lakeview 61, Maplewood 6
Mercer 35, Cambridge Springs 14
West Middlesex 46, Cochranton 32
District 11
Williams Valley 18, Pius X 7
District 1/12
Semifinal
Delco Christian 42, High School of the Future 16
Eastern Conference Playoffs
Class AAAA
Semifinal
Delaware Valley 19, Emmaus 18
Nazareth 56, Pocono Mountain East 25
Class AAA
Semifinal
Saucon Valley 28, Jim Thorpe 20
Wilkes-Barre Coughlin 24, Fleetwood 21
Class AA
Semifinal
North Schuylkill 28, North Penn-Blossburg 6
Northwestern Lehigh 50, Nanticoke Area 21
Class A
Semifinal
Mahanoy Area 42, Pottsville Nativity 0
Marian Catholic 34, Muncy 13
Philly Catholic League
Championship
Class AAAA
St. Joseph’s Prep 30, LaSalle 20

Others:
Abraham Lincoln 15, Dobbins 12
Boyertown 50, Northampton 28
Great Valley 35, Pottstown 7
Haverford 15, Avon Grove 7
Overbrook 22, Edison 0
Philadelphia Northeast 12, Del-Valley Charter 0
Schuylkill Haven 42, Tri-Valley 0
Upper Moreland 25, Owen J Roberts 14
West Chester East 47, Chichester 13
West Perry 19, Susquenita 16

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS
Class AAA District Playoffs
District 3
First Round
New Oxford vs. Harrisburg Bishop McDevitt, ppd. to Saturday

Posted in: Football

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*


*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Switch to our mobile site