Varsity
Blogs » Varsity
By Mike Copper, Tom Reisenweber, Jeff Kirik Erie Times-News staff bloggers
The Varsity blog is the 2013 winner of an international EPPY award for best sports blog. EPPYs are awarded to media-affiliated websites by Editor & Publisher, an industry trade publication. Varsity is primarily maintained by Times-News sports writers Mike Copper and Tom Reisenweber and sports editor Jeff Kirik.   Read more about this blog.
 Phone: 814-870-1700

7 Days Out: Weekly all-sports schedule

Click below to read the District 10 all-sports schedule for the next seven days:

TODAY

Boys basketball
REGION 8
Strong Vincent at George Junior Republic, 7:30 p.m.
McDowell at Cathedral Prep (Hammermill Center), 8:30 p.m.

Girls basketball
REGION 6
Fairview at General McLane, 7:30 p.m.
Mercyhurst Prep at Warren, 7:30 p.m.
NON-REGION
Farrell at Greenville, 7:30 p.m.
North East at Franklin, 7:30 p.m.
Youngsville at Sheffield, 7:30 p.m.

Girls bowling
METRO LEAGUE
At Eastland Bowl, 3:45 p.m.
Central Tech vs. McDowell
East vs. Strong Vincent
Mercyhurst Prep vs. Villa Maria

Hockey
LSHL
Meadville at Fairview (JMC Ice Arena), 7:15 p.m.

Swimming
REGION 3
Mercyhurst Prep at Strong Vincent (at East), 6 p.m.

Wrestling
REGION 1
Grove City at Reynolds, 7 p.m.
Lakeview at Sharpsville, 7 p.m.
Oil City at West Middlesex, 7:30 p.m.
REGION 2
Commodore Perry at Jamestown, 7 p.m.
Conneaut Lake at Northwestern, 7 p.m.
Cochranton at Maplewood, 7:30 p.m.
REGION 3
Eisenhower at North East, 7 p.m.
Fort LeBoeuf at Union City, 7:30 p.m.
Harbor Creek at Seneca, 7:30 p.m.
REGION 4
Central Tech, East at Strong Vincent, 7 p.m.
Corry at Meadville, 7 p.m.
Franklin at McDowell, 7 p.m.
Warren at Titusville, 7 p.m.

———————-

THURSDAY

Boys basketball
REGION 6
Hickory at Grove City, 7:30 p.m.
Meadville at Franklin, 7:30 p.m.
Oil City at Titusville, 7:30 p.m.
Sharon at Farrell, 7:30 p.m.
REGION 7
Corry at Central Tech, 7:30 p.m.
East at Warren, 7:30 p.m.
Girard at General McLane, 7:30 p.m.
Harbor Creek at Fort LeBoeuf, 7:30 p.m.
NON-REGION
Slippery Rock at George Junior Republic, 7:30 p.m.
NEW PENN
Warren County at Bethel Christian, 7:30 p.m.

Girls basketball
REGION 4
Union City at Villa Maria, 6 p.m.
REGION 5
Grove City at Meadville, 7:30 p.m.
Titusville at Hickory, 7:30 p.m.
REGION 6
Corry at North East, 7:30 p.m.
Fort LeBoeuf at Harbor Creek, 7:30 p.m.
REGION 7
East at Strong Vincent (at Wayne), 7:30 p.m.
NON-REGION
Commodore Perry at Lakeview, 7:30 p.m.
Conneaut Valley at Seneca, 7:30 p.m.
Eisenhower at Tidioute Charter, 7:30 p.m.
Jamestown at Reynolds, 7:30 p.m.
Kennedy Catholic at Wilmington, 7:30 p.m.
Linesville at Cambridge Springs, 7:30 p.m.
Maplewood at Cochranton, 7:30 p.m.
Northwestern at Saegertown, 7:30 p.m.
Sharpsville at West Middlesex, 7:30 p.m.
Youngsville at Oil City, 7:30 p.m.
NEW PENN
Warren County at Bethel Christian, 6 p.m.

Hockey
PIHL
Cathedral Prep at Greater Latrobe, 7:15 p.m.
PIHL OPEN
Blackhawk at Harbor Creek (Mercyhurst Ice Center), 8:30 p.m.

Swimming
REGION 1
Farrell at Sharon, 4 p.m.
Hickory at Grove City, 6 p.m.
Oil City at Franklin, 6 p.m.
Rocky Grove at Slippery Rock, 6 p.m.
REGION 2
Corry at Girard, 6 p.m.
General McLane at North East, 6 p.m.
Harbor Creek at Fairview, 6 p.m.
Iroquois at Union City, 6 p.m.
REGION 3
Meadville at Central Tech, 6 p.m.
Warren at East, 6 p.m.

Wrestling
REGION 1
Mercer at Sharon, 7 p.m.

———————-
FRIDAY

Boys basketball
REGION 1
Commodore Perry at West Middlesex, 7:30 p.m.
Rocky Grove at Jamestown, 7:30 p.m.
VisionQuest at Kennedy Catholic, 7:30 p.m.
REGION 2
Greenville at Sharpsville, 7:30 p.m.
Reynolds at Mercer, 7:30 p.m.
Wilmington at Lakeview, 7:30 p.m.
REGION 3
Cochranton at Linesville, 7:30 p.m.
Conneaut Valley at Eisenhower, 7:30 p.m.
REGION 4
Cambridge Springs at Union City, 7:30 p.m.
Saegertown at Youngsville, 7:30 p.m.
REGION 5
Fairview at Northwestern, 7:30 p.m.
Iroquois at Seneca, 7:30 p.m.
North East at Mercyhurst Prep, 7:30 p.m.
NON-REGION
McDowell at Altoona, 7:30 p.m.
Strong Vincent at State College, 7:30 p.m.
NEW PENN
Calvary Baptist at Bethel Jamestown, 7:30 p.m.
Christian Life at Bethel Christian, 7:30 p.m.

Girls basketball
REGION 5
Slippery Rock at Franklin, 7:30 p.m.
REGION 7
McDowell at Central Tech, 7:30 p.m.
NON-REGION
Mercer at Saegertown, 7:30 p.m.
Titusville at Maplewood, 7:30 p.m.
NEW PENN
Calvary Baptist at Bethel Jamestown, 6 p.m.
Christian Life at Bethel Christian, 6 p.m.

Hockey
PIHL
McDowell at Upper St. Clair, 7 p.m.

Indoor track
Slippery Rock Invitational
Hickory, McDowell, 4 p.m.

Wrestling
NON-REGION
Cambridge Springs, Jamestown at Richland Duals, TBA
Commodore Perry, Hickory at Austintown Tournament, 4 p.m.
Central Tech, Conneaut Lake, Corry, East, Eisenhower, Fairview, Girard, Grove City, Harbor Creek, Iroquois, Lakeview, Mercer, Saegertown, Seneca, Sharon, Union City, West Middlesex at North East Invitational, 4 p.m.
Fort LeBoeuf, Reynolds at Brookville Duals
Youngsville at Burgettstown Tournament
Franklin, Northwestern at Howland (Ohio) Tournament, 4 p.m.
Ellwood City at Slippery Rock, 6 p.m.
Titusville at Oil City, 7:30 p.m.

———————-
SATURDAY

Boys basketball
REGION 6
Franklin at Sharon, 7:30 p.m.
Meadville at Hickory, 2:30 p.m.
Oil City at Grove City, 7:30 p.m.
Slippery Rock at Titusville, 7:30 p.m.
REGION 7
Central Tech at Harbor Creek, 1 p.m.
Corry at General McLane, 2:30 p.m.
East at Fort LeBoeuf, 7:30 p.m.
Warren at Girard, 7:30 p.m.
NON-REGION
McDowell at State College, 2:30 p.m.
Sharpsville at Maplewood, 2:30 p.m.
Strong Vincent at Altoona, 2:30 p.m.
Cathedral Prep at Canisius, 3 p.m.
Erie First at Portersville Christian, 4 p.m.
Farrell vs. Beaver Falls (at Geneva College), 6:30 p.m.
Conneaut Lake at Reynolds, 7:30 p.m.

Girls basketball
REGION 4
Villa Maria at Northwestern, 2:30 p.m.
REGION 6
Warren at Fairview, 2:30 p.m.
North East at General McLane, 4:30 p.m.
Harbor Creek at Corry, 7:30 p.m.
NON-REGION
Union City at Commodore Perry, 2 p.m.
Eisenhower at Bradford, 2:30 p.m.
Erie First at Portersville Christian, 2:30 p.m.
Girard at Farrell, 2:30 p.m.
Hickory at Hubbard (Ohio), 2:30 p.m.
Neshannock at Sharon, 2:30 p.m.
Indiana at Slippery Rock, 5 p.m.
Iroquois at Conneaut (Ohio), 7:30 p.m.
West Middlesex at Mercer, 7:30 p.m.

Hockey
NON-LEAGUE
Gilmour Academy at Meadville, 5 p.m.
Fairview at Brunswick (Ohio), 5:30 p.m.

Indoor track
Penn State Invitational
McDowell, 10 a.m.

Swimming
IROQUOIS BOYS INVITATIONAL
Corry, Fairview, Franklin, General McLane, Grove City, Mercyhurst Prep, North East, Oil City, Titusville at Iroquois Invitational, 9 a.m.
NON-REGION
St. Ignatius at Cathedral Prep (at Penn State Behrend), noon
Magnificat at Villa Maria (at Penn State Behrend), 6 p.m.

Wrestling
NON-REGION
Cambridge Springs, Jamestown at Richland Duals, 9 a.m.
Commodore Perry, Hickory at Austintown Tournament, 9 a.m.
Franklin, Northwestern at Howland (Ohio) Tournament, 9 a.m.
Central Tech, Conneaut Lake, Corry, East, Eisenhower, Fairview, Girard, Grove City, Harbor Creek, Iroquois, Lakeview, Mercer, Saegertown, Seneca, Sharon, Union City, West Middlesex at North East Invitational, 10 a.m.
Cathedral Prep at Central Catholic Tournament, 9 a.m.
General McLane, Sharpsville at Clearfield Bison Duals, TBA
Fort LeBoeuf, Reynolds at Brookville Duals
Youngsville at Burgettstown Tournament
McDowell at Mount Lebanon, 11 a.m.
McDowell at Greater Latrobe, 3 p.m.

———————-

SUNDAY

Hockey
PAHL
Wheeling at Crawford County Flames, 10:45 a.m.
PIHL
All-Star Games
At Rostraver Ice Garden (Belle Vernon)
Class Open, 11:30 a.m.
Class A, 1:30 p.m.
Class AA, 3:30 p.m.
Class AAA, 5:30 p.m.

———————-
MONDAY

Boys basketball
NON-REGION
George Junior Republic at New Castle, 7:30 p.m.
Corry at Cathedral Prep (Hammermill Center), 8:30 p.m.

Girls basketball
REGION 1
Commodore Perry at Kennedy Catholic, 7:30 p.m.
REGION 2
Lakeview at Greenville, 7:30 p.m.
Reynolds at Sharpsville, 7:30 p.m.
Wilmington at Sharon, 7:30 p.m.
REGION 3
Conneaut Lake at Cochranton, 7:30 p.m.
Linesville at Youngsville, 7:30 p.m.
Saegertown at Eisenhower, 7:30 p.m.
REGION 4
Maplewood at Cambridge Springs, 7:30 p.m.
Seneca at Iroquois, 7:30 p.m.
Union City at Girard, 7:30 p.m.
REGION 5
Franklin at Meadville, 7:30 p.m.
Hickory at Grove City, 7:30 p.m.
Oil City at Titusville, 7:30 p.m.
REGION 7
East at McDowell, 7:30 p.m.
Strong Vincent at Central Tech, 7:30 p.m.
NON-REGION
Jamestown at Conneaut Valley, 7:30 p.m.

Hockey
PIHL
Cathedral Prep at Pine Richland, 7:10 p.m.
Peters Township at McDowell (Mercyhurst Ice Center), 8 p.m.

Swimming
REGION 1
Titusville at Farrell, 5 p.m.
Hickory at Oil City, 6 p.m.
Sharon at Grove City, 6 p.m.
Slippery Rock at Franklin, 6 p.m.
REGION 2
Fairview at Iroquois, 6 p.m.
General McLane at Harbor Creek, 6 p.m.
Girard at Union City, 6 p.m.
North East at Corry, 6 p.m.
REGION 3
Cathedral Prep, Villa Maria at Strong Vincent (at East), 6 p.m.
Central Tech at McDowell (at MIHS), 6 p.m.
East at Meadville, 6 p.m.
Mercyhurst Prep at Warren, 6:30 p.m.

Wrestling
REGION 4
Corry at Central Tech, East, 7 p.m.

———————-
TUESDAY

Boys basketball
REGION 1
Kennedy Catholic at Commodore Perry, 7:30 p.m.
VisionQuest at Jamestown, 7:30 p.m.
West Middlesex at Rocky Grove, 7:30 p.m.
REGION 2
Lakeview at Greenville, 7:30 p.m.
Mercer at Wilmington, 7:30 p.m.
Sharpsville at Reynolds, 7:30 p.m.
REGION 3
Eisenhower at Cochranton, 7:30 p.m.
Linesville at Conneaut Lake, 7:30 p.m.
REGION 4
Union City at Maplewood, 7:30 p.m.
Youngsville at Cambridge Springs, 7:30 p.m.
REGION 5
Fairview at North East, 7:30 p.m.
Mercyhurst Prep at Seneca, 7:30 p.m.
Northwestern at Iroquois, 7:30 p.m.
REGION 6
Franklin at Farrell, 7:30 p.m.
Grove City at Slippery Rock, 7:30 p.m.
Hickory at Sharon, 7:30 p.m.
Meadville at Oil City, 7:30 p.m.
NON-REGION
General McLane at Conneaut (Ohio), 5 p.m.
Community Prep at Calvary Baptist, 7:30 p.m.
McDowell at Warren, 7:30 p.m.
Strong Vincent at Central Tech, 7:30 p.m.
Titusville at George Junior Republic, 7:30 p.m.
NEW PENN
Bethel Christian at Warren County, 7:30 p.m.
Christian Life at Erie First, 7:30 p.m.

Girls basketball
REGION 6
Fairview at Mercyhurst Prep, 7:30 p.m.
General McLane at Fort LeBoeuf, 7:30 p.m.
Warren at Corry, 7:30 p.m.
NON-REGION
Conneaut Valley at Northwestern, 7:30 p.m.
Iroquois at Harbor Creek, 7:30 p.m.
NEW PENN
Bethel Christian at Warren County, 6 p.m.
Christian Life at Erie First, 6 p.m.

Hockey
LSHL
Meadville at Jamestown (N.Y.), 8 p.m.

Wrestling
REGION 1
Slippery Rock at Lakeview, 7 p.m.
NON-REGION
Girard at Union City, 7:30 p.m.

Posted in: Basketball, District 10, Hockey, Swimming/diving, Wrestling

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*


*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Switch to our mobile site