Varsity
Blogs » Varsity
By Mike Copper, Tom Reisenweber, Jeff Kirik Erie Times-News staff bloggers
The Varsity blog is the 2013 winner of an international EPPY award for best sports blog. EPPYs are awarded to media-affiliated websites by Editor & Publisher, an industry trade publication. Varsity is primarily maintained by Times-News sports writers Mike Copper and Tom Reisenweber and sports editor Jeff Kirik.   Read more about this blog.
 Phone: 814-870-1700

Archives

Posts categorized "Softball"
Posted: May 19th, 2014

Baseball
Non-region
Fort LeBoeuf 6, Central Tech 1
Fort LeBoeuf 6, Central Tech 3
Seneca 15, Youngsville 7
Girard 5, Iroquois 4, 9 innings
Conneaut 13, Cochranton 9

Softball
Region 1
Reynolds 8, Kennedy Catholic 4, 8 innings
Region 7
Mercyhurst Prep 4, Strong Vincent 3
McDowell 6, Fort LeBoeuf 5
Non-region
Mercer 4, West Middlesex 1

Boys lacrosse
Non-region
Freeport 8, Meadville 5

–Tom Reisenweber

Posted: May 18th, 2014

The Varsity blog was the first source to release all District 10 playoff brackets over the past few days. Here’s a link to each sport:

Baseball
Softball
Lacrosse
Boys volleyball

–Tom Reisenweber

Posted: May 17th, 2014

Softball playoffs
Class A
District 10
Quarterfinals
Tuesday
At Allegheny College
Sharpsville vs. Saegertown, 5 p.m.
At Penn State Behrend
Iroquois vs. Reynolds/Commodore Perry, 3 p.m.
Byes: West Middlesex, Cochranton

Semifinals
Thursday
At Allegheny College
West Middlesex vs. Sharpsville-Saegertown winner, 1 p.m.
Cochranton vs. Iroquois/Reynolds/Commodore Perry 3 p.m.

Championship
May 26
At Penn State Behrend
Semifinal winners, 2 p.m.

PIAA
First round
June 2
10-1 vs. 7-2

Class AA
District 10
Quarterfinals
Tuesday
At Penn State Behrend
General McLane vs. Lakeview, 1 p.m.
Northwestern vs. Franklin, 5 p.m.
At Allegheny College
Titusville vs. Harbor Creek, 1 p.m.
Wilmington vs. Cambridge Springs, 3 p.m.

Semifinals
Thursday
At Allegheny College
General McLane-Lakeview winner vs. Northwestern-Franklin winner, 5 p.m.
At Penn State Behrend
Titusville-Harbor Creek winner vs. Wilmington-Cambridge Springs winner, 5 p.m.

Championship
May 26
At Penn State Behrend
Semifinal winners, 4 p.m.

PIAA
First round
June 2
10-1 vs. 7-2

Class AAA
District 10
Semifinals
Thursday
At Penn State Behrend
Warren vs. Corry, 1 p.m.
Hickory vs. Fort LeBoeuf, 3 p.m.

Championship
May 26
At Penn State Behrend
Semifinal winners, noon

PIAA
First round
June 2
10-1 vs. 7-3

Class AAAA
District 10
Championship
May 26
At Penn State Behrend
McDowell vs. Strong Vincent, 10 a.m.

–Tom Reisenweber

Posted in: Softball
Posted: May 17th, 2014

Baseball
Non-region
General McLane 10, Central Tech 0, 5 innings
Mercyhurst Prep 5, Warren 2, 6 innings

Softball
Region 4
General McLane 6, Fairview 4
Northwestern 13, Girard 0, 6 innings
Region 6
Corry 5, Grove City 0
Fort LeBoeuf tournament
Fort LeBoeuf 5, Madison (Ohio) 4
Fort LeBoeuf 5, Franklin 2
Non-region
Warren 6, Iroquois 1
Harbor Creek 7, Strong Vincent 3
Warren 4, Saegertown 1

Boys lacrosse
Non-region
McDowell 14, Fairview 5
Meadville 9, Canfield (Ohio) 3
Notre Dame-Cathedral Latin (Ohio) 13, Fairview 9

–Tom Reisenweber

Posted: May 16th, 2014

Baseball
Region 2
Commodore Perry 4, Sharpsville 1
Non-region
Harbor Creek 16, Iroquois 1
Cathedral Prep 8, Saegertown 7
Harbor Creek 21, North East 0
Youngsville 6, Fairview 5, 8 innings
Mercer 4, Lakeview 2
Grove City 6, Franklin 3

Softball
Region 1
Sharpsville def Commodore Perry
Region 2
Lakeview 3, Jamestown 2, 9 innings
Mercer 5, Wilmington 0
Region 4
Villa Maria 7, North East 6
Harbor Creek 5, Seneca 4
Region 5
Franklin 5, Youngsville 3
Iroquois 10, Eisenhower 0, 6 innings
Region 6
Hickory 10, Slippery Rock 0
Non-region
Saegertown 10, Titusville 6

Boys lacrosse
Non-region
Nichols (N.Y.) 5, Cathedral Prep 4

Girls lacrosse
Non-region
Olmsted Falls (Ohio) at Conneaut, 6:30 p.m.
McDowell 11, Villa Maria 5

Boys tennis
PIAA team quarterfinals
Class AA
Wyomissing 4, Fairview 1

Boys volleyball
Region 1
Meadville def Conneaut 25-16, 25-14, 28-30, 25-17

–Tom Reisenweber

Posted: May 14th, 2014

Baseball
Region 2
Hickory 11, Reynolds 5
Sharpsville at Mercer suspended tied 5-5 in the 8th until Saturday
Commodore Perry 10, Wilmington 1
West Middlesex 5, Sharon 0
Non-region
Oil City 6, Central Tech 1
Corry 9, Union City 0
Mercyhurst Prep 13, Titusville 4
Eisenhower 2, North East 0
Franklin 15, Fairview 0, 4 innings
Rocky Grove 6, Maplewood 2
Slippery Rock 11, Kennedy Catholic 2
Meadville 13, Strong Vincent 3

Softball
Region 5
Titusville 7, Rocky Grove 1
Region 7
Warren 4, McDowell 0
Mercyhurst Prep 5, Central Tech 4
Non-region
Cambridge Springs 5, Jamestown 4
Fairview 9, Strong Vincent 4
Hickory 11, West Middlesex 3
Maplewood 5, Reynolds 4

Boys lacrosse
Non-region
Cathedral Prep 17, Meadville 1

Boys volleyball
Region 1
Fort LeBoeuf def Rocky Grove 27-25, 20-25, 25-17, 25-9

–Tom Reisenweber

Posted: May 13th, 2014

Baseball
Region 1
Lakeview 9, Kennedy Catholic 3
Region 2
Sharon 19, Reynolds 9, 6 innings
Sharpsville 7, Hickory 2
Commodore Perry 3, West Middlesex 0
Region 3
Union City 12, Maplewood 2, 5 innings
Region 8
Cathedral Prep 4, McDowell 3
Non-region
Fort LeBoeuf 2, Meadville 1
Harbor Creek 5, Northwestern 0
Warren 12, Jamestown (N.Y.) 1, 6 innings
Seneca 6, Iroquois 5
General McLane 12, Cambridge Springs 1
General McLane 13, Cambridge Springs 3

Softball
Region 1
Commodore Perry 5, Reynolds 2
Kennedy Catholic 13, Farrell 1, 6 innings
West Middlesex 12, Sharpsville 4
Region 2
Jamestown 3, Sharon 2
Wilmington 17, Lakeview 0, 5 innings
Region 4
Seneca 7, Fairview 5
General McLane 17, North East 11
Villa Maria 14, Girard 2, 5 innings
Harbor Creek 5, Northwestern 1
Region 5
Rocky Grove 11, Eisenhower 6
Franklin 5, Iroquois 1
Titusville 16, Youngsville 2, 6 innings
Region 6
Conneaut 19, Slippery Rock 1
Corry 18, Meadville 2, 4 innings
Hickory 11, Grove City 3
Region 7
Fort LeBoeuf 11, Central Tech 2
Mercyhurst Prep 15, East 0

Boys lacrosse
Non-region
McDowell 25, Salamanca (N.Y.) 22

Girls lacrosse
Non-region
Villa Maria 13, Fairview 7

Boys tennis
PIAA team first round
Class AA
Fairview 5, Valley 0
Class AAA
Shady Side Academy 4, McDowell 1

Boys volleyball
Region 1
Cochranton def Cambridge Springs 22-25, 25-17, 25-18, 25-23
Conneaut def Farrell 20-25, 28-26, 24-26, 25-19, 15-11
Saegertown def McDowell 25-20, 25-17, 18-25, 25-17
Meadville def Rocky Grove 25-7, 25-12, 25-22

–Tom Reisenweber

Posted: May 12th, 2014

Baseball
Region 1
Rocky Grove 8, Jamestown 3
Region 2
Wilmington 9, Mercer 1
Region 3
Saegertown 15, Cochranton 0
Region 4
Eisenhower 7, Youngsville 1
Titusville 5, Iroquois 3
Region 5
Fairview 9, Seneca 6
Northwestern 10, North East 0, 5 innings
Region 6
Grove City 8, Slippery Rock 1
Meadville 7, Oil City 6, 9 innings
Region 7
Harbor Creek 3, Corry 0
Warren 4, Fort LeBoeuf 0
General McLane 7, Girard 1
General McLane 6, Girard 1
Region 8
Cathedral Prep at McDowell suspended with Prep up 4-1 in the 5th inning
Non-region
Strong Vincent at Mercyhurst Prep suspended with Mercyhurst Prep up 10-0 in the 5th inning

Softball
Region 3
Saegertown 7, Cochranton 1
Maplewood 6, Union City 0
Region 4
General McLane 4, Seneca 3
Region 6
Conneaut 12, Meadville 4
Non-region
McDowell 9, Fairview 3
Iroquois 3, Cambridge Springs 2
Villa Maria 12, Mercyhurst Prep 11
Titusville 9, Strong Vincent 6
Mercer 13, Commodore Perry 0, 5 innings
Hickory 6, Wilmington 2

Boys lacrosse
Non-region
Meadville 17, Boardman (Ohio) 1
Cathedral Prep 14, Fairview 3

Girls lacrosse
Non-region
McDowell 19, Conneaut 10

Boys volleyball
Region 1
McDowell def Cambridge Springs 25-19, 25-23, 25-20
Fort LeBoeuf def Maplewood 25-21, 25-17, 25-23

Track and field
Region 4
Eisenhower def Youngsville (boys)
Youngsville def Eisenhower (girls)

–Tom Reisenweber

Posted: May 11th, 2014

Here are the final playoff projections of the spring as the brackets are due out this week. Remember, none of this is official and projections are based on current standings, which change daily.

Class A
Quarterfinals
Iroquois (Region 5 automatic) vs. Reynolds (at-large)
Sharpsville (at-large) vs. Union City (at-large)
Byes: Cochranton (Region 3 champion), West Middlesex (Region 1 champion)

Semifinals
Cochranton vs. Sharpsville-Union City winner
West Middlesex vs. Iroquois-Reynolds winner

Class AA
Quarterfinals
General McLane (Region 4 champion) vs. Harbor Creek (at-large)
Cambridge Springs (Region 3 automatic) vs. Franklin (at-large)
Titusville (Region 5 champion) vs. Northwestern (at-large)
Wilmington (Region 2 champion) vs. Fairview (at-large)

Class AAA
Semifinals
Warren (Region 7 automatic) vs. Hickory (at-large)
Corry (Region 6 automatic) vs. Fort LeBoeuf (at-large)

Class AAAA
Championship
McDowell (Region 7 champion) vs. Strong Vincent (at-large)

–Tom Reisenweber

Posted in: Softball
Posted: May 11th, 2014
Class A

Rank School Rec. Prv
1. Iroquois 8-4 1
2. Cochranton 11-0 2
3. West Middlesex 9-2 4
4. Sharpsville 10-5 5
5. Union City 7-6 NR
Dropped out: Saegertown
Class AA

Rank School Rec. Prv
1. Wilmington 12-1 1
2. General McLane 11-1 2
3. Titusville 9-2 4
4. Northwestern 12-2 3
5. Franklin 11-3 5
Class AAA/AAAAA

Rank School Rec. Prv
1. McDowell (AAAA) 11-4 1
2. Warren (AAA) 13-1 2
3. Fort LeBoeuf (AAA) 8-7 4
4. Hickory (AAA) 9-1 5
5. Corry (AAA) 12-4 3

–Tom Reisenweber

Posted in: Softball
Posted: May 10th, 2014

Baseball
Region 8
Strong Vincent 9, Central Tech 8
Non-region
Warren 8, Titusville 1
Mercyhurst Prep 2, Union City 1
Clarence (N.Y.) 8, Cathedral Prep 0
Cathedral Prep 3, St. Joe’s (N.Y.) 1
McDowell 12, Northwestern 3

Softball
Region 7
McDowell 16, East 0, 3 innings
McDowell 16, East 1, 3 innings
McDowell 10, Mercyhurst Prep 0, 6 innings
Non-region
Titusville 8, Sharpsville 3
Corry 8, Fairview 0

Boys lacrosse
Non-region
Lake (Ohio) 8, Meadville 7

Girls lacrosse
Non-region
Stow (Ohio) 15, McDowell 8
Villa Maria 14, Westerville South (N.Y.) 9
Stow (Ohio) 14, Fairview 8

–Tom Reisenweber

Posted: May 9th, 2014

Baseball
Region 1
Rocky Grove 5, Lakeview 3, 8 innings
Region 2
Sharon 13, Sharpsville 7

Softball
Non-region
Lakeview 3, Rocky Grove 0
Lakeview 6, Rocky Grove 2
Hickory 7, Union City 0, 5 innings

Boys lacrosse
Non-region
McDowell 9, Cathedral Prep 7

Girls lacrosse
Non-region
Villa Maria 18, Chillicothe (N.Y.) 6

Boys tennis
District 10 team championships
Class AA semifinals
Fairview 5, Hickory 0
Warren 3, Harbor Creek 2
Class AA championship
Fairview 5, Warren 0
Class AAA championship
McDowell 5, Cathedral Prep 0

–Tom Reisenweber

Switch to our mobile site