Varsity
Blogs » Varsity
By Mike Copper, Tom Reisenweber, Jeff Kirik Erie Times-News staff bloggers
The Varsity blog is the 2013 winner of an international EPPY award for best sports blog. EPPYs are awarded to media-affiliated websites by Editor & Publisher, an industry trade publication. Varsity is primarily maintained by Times-News sports writers Mike Copper and Tom Reisenweber and sports editor Jeff Kirik.   Read more about this blog.
 Phone: 814-870-1700

Archives

Posts categorized "Uncategorized"
Posted: March 20th, 2014

---Parents, family members and friends of District 10 athletes are welcome to send their favorite student-athlete Birthday Wishes in the Varsity print edition.

Birthday Wishes is sponsored by Krispy Kreme Doughnuts, and any athlete whose name appears in the Birthday Wishes section of Varsity will receive a free doughnut after presenting the listing and identification to Krispy Kreme, 7501 Peach St.

Submit your student-athlete’s name, school and birthdate to the Erie Times-News sports department by e-mail at sports@timesnews.com. Type “Varsity Birthday Wishes” in the e-mail’s subject line.

Posted in: Uncategorized
Posted: March 8th, 2014

Match updates of District 10 wrestlers in Saturday’s PIAA Class AA tournament at the Giant Center in Hershey. The medal session starts at 2 p.m.

The top eight wrestlers in each division will receive medals.

– Mike Copper
Posted: March 8th, 2014

Match updates of District 10 wrestlers in Saturday’s PIAA Class AAA tournament at the Giant Center in Hershey. The semifinal session starts at 9 a.m. and the championship session at 7 p.m.

The top eight wrestlers in each division will receive medals.

– Mike Copper
Posted: February 28th, 2014

Northwest Region Class AA wrestling updates from Sharon H.S.

Team standings (through quarterfinals): 1. Reynolds 45, 2. Brookville 35, 3. Fort LeBoeuf 30, 4. Greenville 23, 5. Redbank Valley 20, 6. Saegertown 18, 7. Kane 17.5, 8. Brockway 15, 9. Jamestown 11, 10. Conneaut 10, 12. Lakeview 10, 13. North East 9, 14. Sharon 8, 15. Clarion 7, 16. Cambridge Springs 6, 17. Corry 6, 18. Coudersport 6, 19. Franklin 6, 20. Maplewood 6.

Team key: Brockway (By), Brookville (Bv), Cambridge Springs (CS), Cameron County (CC), Clarion (Cl), Cochranton (Co), Commodore Perry (CP), Conneaut (Ct), Corry (Cy), Coudersport (Cp), Cranberry (Cr), Eisenhower (Ei), Fort LeBoeuf (FL), Franklin (Fr), Greenville (Gv), Grove City (GC), Harbor Creek (HC), Hickory (H), Jamestown (Ja), Kane (Ka), Keystone (Ke), Lakeview (La), Maplewood (Ma), North East (NE), Northwestern (NW), Oswayo Valley (OV), Port Allegany (PA), Redbank Valley (RV), Reynolds (Re), Ridgway (Ri), Saegertown (Sa), Seneca (Se), Sharon (Sh), Sharpsville (Sv), Sheffield (Sf), Smethport (Sm), Union City (UC).

Finals

106: Carlson (By) d Bayless (Re) 5-2.

113: Ortz (Bv) p Messai (Ja) 1:39.

120: Carter (FL) d Gruver (RV) 7-6.

126: Blankenship (Ka) d Bartolo (Re) 4-3.

132: Vath (Sa) d Lukowich (Ct) 2-0.

138: Zacherl (Bv) md McGuire (FL) 11-2.

145: Stoyer (Re) d Vroman (Bv) 7-0.

152: Zacherl (Bv) md Boozer (Co) 11-2.

160: Bova (Cp) p Miller (Bv) 1:28.

170: Delong (Ka) d Geer (Fr) 6-2.

182: Reynolds (Sa) inj. def. over Bruce (Cr) 4:32.

195: Morris (Cy) d Stafford (CS) 6-4.

220: Rickert (Re) d Overman (Ct) 8-5.

285: Breese (La) p Carillo (RV) 1:42.

Consolation finals

106: Lineman (Gv) d Hancock (Cr) 4-0.

113: Hogue (Re) d Vollmer (PA) 4-0.

120: Wheeler (NW) d Aaron (Bv) 5-1.

126: Altobelli (RV) p Alfreno (Sh) 4:54.

132: Zimmerman (Bv) d Brown (Ka) 5-1.

138: Monico (Sa) d Fish (Se) 5-1 OT.

145: Ellis (Ct) d Humes (Sa) 7-4.

152: Malinowski (FL) d McCollum (Re) 3-2.

160: Colebert (OV) d Gladysz (Gr) 2-1.

171: Millero (Re) d Benson (By) 4-3.

182: Messai (Ja) md Moffett (Re) 12-1.

195: Reinwald (FL) d Spence (La) 3-1 OT.

220: Phelps (NE) d Town (Bv) 11-5.

285: Ringer (Re) d Karsten (CC) 3-1.

Consolation semifinals

106: Lineman (Gv) d Guariello (FL) 3-0; Hancock (Cr) d Park (Bv) 5-2.

113: Hogue (Re) d Paxton (Gv) 7-5; Vollmer (PA) d Woolcock (Ka) 7-2.

120: Aaron (Bv) d Gray (NE) 3-2; Wheeler (NW) d Elizon (Sa) 4-3.

126: Alfreno (Sh) md Clever (Bv) 17-7; Altobelli (RV) d Kuzma (FL) 6-4.

132: Brown (Ka) p Lindenmuth (By) 1:40; Zimmerman (Bv) d Walter (GC) 1-0 OT.

138: Monico (Sa) p Shunk (Sm) 4:19; Fish (Se) d Wilkerson (Gv) 1-0.

145: Humes (Sa) d Blose (RV) 4-0; Ellis (Ct) d Duffy (Sm) 7-5.

152: Malinowski (FL) d Parsons (Ma) 3-2; McCollum (Re) md Zuver (Sa) 8-0.

160: Gladysz (Gv) d Newara (HC) 5-2; Colebert (OV) p Bable (GC) :25.

170: Millero (Re) d Parsons (Ma) 6-3; Benson (By) d Sheasley (Ri) 5-0.

182: Messai (Ja) d Reynolds (Gv) 3-2; Moffett (Re) d Delhunty (Ri) 4-2.

195: Spence (La) d Mueller (Sv) 1-0; Reinwald (FL) d Tuttle (Cp) 13-6.

220: Phelps (NE) p Sintobin (Cl) 2:12; Town (Bv) d Shappee (Ja) 6-3.

285: Ringer (Re) d Conti (FL) 4-1 TB; Karsten (CC) p Beal (Ke) :49.

Semifinals

106: Ryan Carlson (By) d Michael Lineman (Gv) 2-1; Gage Bayless (Re) p Gavin Park (Bv) 1:29.

113: Faris Messai (Ja) d Seth Hogue (Re) 6-2; Taylor Ortz (Bv) p Austin Woolcock (Ka) 5:45.

120: Jarrette Carter (FL) d Cole Aaron (Bv) 5-1; Willis Gruver (RV) md Bingbong Elizon (Sa) 8-0.

126: Cody Blankenship (Ka) p Austin Alfreno (Sh) 1:31; Michael Bartolo (Re) md Tyler Kuzma (FL) 10-0.

132: Tyler Vath (Sa) d Mason Lindenmuth (By) 3-1; Kyle Lukowich (Ct) d Dalton Zimmerman (Bv) 1-0.

138: Brock Zacherl (Bv) d Nick Monico (Sa) 7-1; George McGuire (FL) p Gavin Wilkerson (Gv) 5:05.

145: Zach Vroman (Bv) md Mitch Blose (RV) 9-1; Levi Stoyer (Re) p James Duffy (Sm) 4:37.

152: Robert Boozer (Co) p Brad Malinowski (FL) 5:45; Brodie Zacherl (Bv) d Mason McCollum (Re) 7-4.

160: Jimmy Miller (Bv) d Gage Gladysz (Gv) 3-1; Kyle Bova (Cp) tf Samuel Colebert (OV) 21-6 (4:53).

170: Evan Delong (Ka) tf Mike Millero (Re) 16-0 (4:19); Dakota Geer (Fr) d Anthony Benson (By) 6-4.

182: Dylan Reynolds (Sa) d Justin Reynolds (Gv) 4-2; Zachery Bruce (Cr) tf Austin Moffett (Re) 15-0 (4:14).

195: Ryan Morris (Cy) d Marquis Spence (La) 5-3; Zach Stafford (CS) d Garrett Reinwald (FL) 6-5.

220: Cole Rickert (Re) d Andrew Phelps (NE) 7-5; Connor Overman (Ct) d Jason Shappee (Ja) 7-3.

285: Sam Breese (La) d Nate Conti (FL) 5-2; Ben Carillo (RV) d Jack Karsten (CC) 5-3 OT.

First consolation round

106: Guariello (FL) md Dominic Vadala (Hi) 12-4; Hancock (Cr) md Ryan Kube (RV) 8-0.

113: Paxton (Gv) forfeit over Preston Hoover (Me); Casey Vollmer (PA) d Walter (Hi) 6-3.

120: Gray (NE) p Jon Gelsick (Ka) 2:49; Matt Wheeler (NW) d Hauck (Re) 7-5.

126: Cole Clever (Bv) d Glasl (By) 3-2; Tanner Altobelli (RV) p Mott (CP) :57.

132: Darren Brown (Ka) p Hibbler (Se) 5:42; Luke Walter (GC) p Leise (Re) 2:22.

138: Adam Shunk (Sm) p DiGregorio (Re) 1:53; Fish (Se) p Luke Gallo (RV) 2:37.

145: Matt Humes (Sa) d Sample (GC) 5-0; Taylor Ellis (Ct) md Grubbs (Sf) 12-2.

152: Parsons (Ma) d Zacherl (Cr) 10-5; Zuver (Sa) d Burdick (Sm) 7-2.

160: Matt Newara (HC) d Miller (Re) 4-3; Kenny Bable (GC) d Noble (CS) 2-0.

170: Parsons (Ma) p Zach Miller (Gv) 3:18; Dalton Sheasley (Ri) d Stiglitz (Ke) 4-2.

182: Messai (Ja) tf Kaven Hornberger (RV) 17-2 (4:15); Sam Delhunty (Ri) p Dignall (Sh) 1:57.

195: Mueller (Sv) by ind. def. over Brylee Shumaker (RV); Forest Tuttle (Cp) d Ethan Budd (PA) 6-0.

220: Sintobin (Cl) d Cal Haines (RV) 3-1; Town (Bv) d Keaton Rounsville (Ka) 9-2.

285: Gene Ringer (Re) d Lipps (Ct) 1-0; Beal (Ke) p Dylan Dinch (Sm) 4:39.

Consolation pigtails

106: Abe Guariello (FL) d Hunter Goodlin (Ja) 2-0; Joshua Hancock (Cr) d Nate Munsee (Cy) 5-0.

113: Jase Paxton (Gr) tf Harrison Keenan (Cr) 15-0 (3:27); Justin Walter (Hi) md Sam Svetz (NE) 15-1.

120: Logan Gray (NE) d Drew Baumgratz (Hi) 9-4; Chaise Hauck (Re) d Dustin Weilacher (UC) 4-2.

126: Jack Glasl (By) d Brandon Moss (Gv) 12-5; John Mott (CP) d Adam Ballew (NE) 6-1.

132: Chris Hibbler (Se) d Brandon Saline (CC) 4-2 OT; Joel Leise (Re) d Blake Reynolds (Gv) 2-1.

138: Alex DiGregorio (Re) d Dustin Tomcho (UC) 2-1 TB; Adam Fish (Se) tf Brian Fries (Sf) 17-2 (3:21).

145: Jared Sample (GC) d Derek Watt (Gv) 11-9; Doug Grubbs (Sf) med. default over Derek Steetle (Fr).

152: Jeremy Parsons (Ma) d Cody McClintick (By) 4-2; Garrett Zuver (Sa) d Louie Head (Ei) 5-3.

160: Kegan Miller (Re) d Lance Neuschler (Sa) 4-1 OT; Colton Noble (CS) p Keshon Truitt (RV) 1:43.

170: Jacob Parsons (Ma) p Brad Carlini (Co) 4:07; Zach Stiglitz (Ke) d Jordan Bryan (NE) 1-0.

182: Mohamed Messai (Ja) p Austin Hulings (Ka) 2:43; Beau Dignall (Sh) d Kyle Panko (NW) 4-2.

195: Chris Mueller (Sv) d Alexander Burkhart (Cl) 5-2; Forest Tuttle (Cp) p Isaiah Stearns (Ma) 4:24.

220: Zach Sintobin (Cl) d Tory Pusateri (Se) 4-0; Bryce Town (Bk) p Randall Peabody (Gv) 1:52.

285: Brian Lipps (Ct) d Mike McCool (Fr) 3-2; Tyler Beal (Ke) d Evan Miller (Co) 3-1.

Quarterfinals

106: Ryan Carlson (By) md Munsee (Cy) 10-0; Michael Lineman (Gv) d Ryan Kube (RV) 8-2; Gavin Park (Bv) d Dominic Vadala (Hi) 2-1; Gage Bayless (Re) d Guariello (FL) 8-3.

113: Faris Messai (Ja) d Walter (Hi) 8-3; Seth Hogue (Re) p Casey Vollmer (PA) 1:11; Austin Woolcock (Ka) by forfeit; Taylor Ortz (Bv) p Paxton (Gv) 2:47.

120: Jarrette Carter (FL) d Hauck (Re) 7-3; Cole Aaron (Bv) d Matt Wheeler (NW) 3-2; Bingbong Elizon (Sa) d Jon Gelsick (Ka) 4-2; Willis Gruver (RV) p Gray (NE) 1:37.

126: Cody Blankenship (Ka) p John Mott (CP) :27; Austin Alfreno (Sh) d Tanner Altobelli (RV) 5-1; Tyler Kuzma (FL) d Cole Clever (Bk) 1-0; Michael Bartolo (Re) p Glasl (By) 1:14.

132: Tyler Vath (Sa) d Reynolds (Gv) 5-2; Mason Lindenmuth (By) d Luke Walter (GC) 5-4; Kyle Lukowich (Ct) d Darren Brown (Ka) 8-4; Dalton Zimmerman (Bv) d Hibbler (Se) 6-4 OT.

138: Brock Zacherl (Bv) tf Fish (Se) 25-10 (5:19); Nick Monico (Sa) d Luke Gallo (RV) 7-0; Gavin Wilkerson (Gv) md Adam Shunk (Sm) 12-0; George McGuire (FL) md Tomcho (UC) 8-0.

145: Zach Vroman (Bv) inj. def. Steetle (Fr) :01; Mitch Blose (RV) p Taylor Ellis (Ct) 5:19; James Duffy (Sm) d Matt Humes (Sa) 5-0; Levi Stoyer (Re) p Jared Sample (GC) 3:24.

152: Robert Boozer (Co) md Head (Ei) 10-2; Brad Malinowski (FL) md Drew Burdick (Sm) 8-0; Mason McCollum (Re) d Paul Zacherl (Cr) 9-2; Brodie Zacherl (Bv) d Jeremy Parsons (Ma) 7-3.

160: Gage Gladysz (Gv) d Truitt (RV) 3-2; Jimmy Miller (Bv) md Kenny Bable (GC) 12-3; Samuel Colebert (OV) md Matt Newara (HC) 17-6; Kyle Bova (Cp) inj. def. over Miller (Re).

170: Evan Delong (Ka) tf Bryan (NE) 16-0 (2:27); Mike Millero (Re) d Dalton Sheasley (Ri) 7-3; Anthony Benson (By) d Zach Miller (Gv) 8-4; Dakota Geer (Fr) d Parsons (Ma) 8-1.

182: Dylan Reynolds (Sa) p Dignall (Sh) 3:50; Justin Reynolds (Gv) d Sam Delhunty (Ri) 7-0; Austin Moffett (Re) md Kaven Hornberger (RV) 15-5; Zachary Bruce (Cr) md Messai (Ja) 10-2.

195: Morris (Cy) d Forest Tuttle (Cp) 8-3; Marquis Spence (La) d Ethan Budd (PA) 8-3; Zach Stafford (CS) p Brylee Shumaker (RV) 1:00; Garrett Reinwald (FL) d Burkhart (Cl) 9-2.

220: Phelps (NE) d Bryce Town (Bv) 9-7; Cole Rickert (Re) p Keaton Rounsville (Ka) 3:29; Jason Shappee (Ja) d Cal Haines (RV) 7-4; Connor Overman (Ct) d Sintobin (Cl) 3-1.

285: Sam Breese (La) p Beal (Ke) 2:28; Nate Conti (FL) p Dylan Dinch (Sm) 1:32; Jack Karsten (CC) d Gene Ringer (Re) 2-1; Ben Carillo (RV) p Lipps (Ct) 3:28.

Prelims

106: Nate Munsee (Cy) d Hunter Goodlin (Ja) 5-3; Abe Guariello (FL) d Joshua Hancock (Cr) 3-2.

113: Justin Walter (Hi) md Harrison Keenan (Cr) 13-0; Jase Paxton (Gv) p Sam Svetz (NE) 4:22.

120: Chaise Hautz (Re) d Drew Baumgratz (Ri) 7-0; Logan Gray (NE) tf Dustin Weilacher (UC) 15-0 (4:07).

126: John Mott (CP) md Brandon Moss (Gv) 10-0; Jack Glasl (By) d Adam Ballew (North East) 5-4.

132: Blake Reynolds (Gv) d Brandon Saline (CC) 4-0; Chris Hibbler (Se) p Joel Leise (Re) 4:34.

138: Adam Fish (Se) d Alex DiGregorio (Re) 4-2; Dustin Tomcho (UC) p Brian Fries (Sf) 6:58.

145: Derek Steetle (Fr) d Derek Watt (Gv) 6-5; Jared Sample (GC) d Doug Grubbs (Sf) 7-3.

152: Louie Head (Ei) d Cody McClintick (By) 4-0; Jeremy Parsons (Ma) d Garrett Zuver (Sa) 6-0.

160: Keshon Truitt (RV) d Lance Neuscheler (Sa) 3-2; Kegan Miller (Re) d Colton Noble (CS) 5-1.

170: Jordan Bryan (NE) md Brad Carlini (Co) 11-1; Jacob Parsons (Ma) p Zach Stiglitz (Ke) 4:54.

182: Beau Dignall (Sh) p Austin Hulings (Ka) :42; Mohamed Messai (Ja) md Kyle Panko (NW) 16-8.

195: Ryan Morris (Cy) d Chris Mueller (Sv) 7-2; Alexander Burkhart (Cl) d Isaiah Stearns (Ma) 7-4.

220: Andrew Phelps (NE) p Tony Pusateri (Se) 2:09; Zach Sintobin (Cl) p Randall Peabody (Gv) :58.

285: Tyler Beal (Ke) d Mike McCool (Fr) 9-2; Brian Lipps (Ct) d Evan Miller (C0) 4-3.

– John Dudley

Posted in: Uncategorized
Posted: January 17th, 2014

–Tom Reisenweber

Posted in: Uncategorized
Posted: January 12th, 2014

Nathan Tewell, Northwestern


Nathan Tewell, Northwestern


Northwestern sophomore Nathan Tewell put together an outstanding performance Saturday in Denver to win the 14-15-year-old NFL Punt, Pass & Kick national championship. On Sunday, Tewell’s amazing weekend continued as he was honored between the third and fourth quarters of the AFC divisional playoff game between the San Diego Chargers and Denver Broncos. Tewell was voted the all-region first team as a defensive back and second team as a punter this past fall. Click here for the story on Tewell winning the national championship.

–Tom Reisenweber

Posted in: Uncategorized
Posted: December 18th, 2013

The Cathedral Prep swimming team defeated rival McDowell 105-65 on Wednesday night at Penn State Behrend’s Junker Center natatorium.

Following the first of the rivals’ two Region 3 duals, Ramblers coach Mike Doyle was asked about holding their first meeting at the site of the District 10 meet instead of East High School’s pool:

“It’s a bigger pool and a fastest pool around here … well, until 2015.”

Doyle’s coy aside was in reference to Tuesday’s announcement that an anonymous Prep graduate donated $10 million to his alma mater. Some of that money will be used to build a gymnasium and a natatorium on the Cathedral Prep Events Center’s existing green space.

Doyle said he was told the facilities are currently expected to open in July 2015.

– Mike Copper

Posted: December 14th, 2013

Six wrestlers from District 10 are still in contention for division championships after Friday’s action at the King of the Mountain Tournament. Central Mountain High School in Mill Hall is hosting the two-day event.

McDowell, which earlier this week handed Reynolds its first dual loss at home in 20 years, boasts three of those district entrants. Charles Lenox advanced to the championship semifinals in the 113-pound bracket, Tyree Spearman at 182 and Scot Augustine at heavyweight.

General McLane, which will wrestle at McDowell on Dec. 19, has two entrants alive for gold medals. Joe Wheeling went 3-0 at 113 and Chris Laird at 195.

Fort LeBoeuf’s George McGuire (145) completed the district’s list.

– Mike Copper

Posted: December 12th, 2013

The Varsity blog's EPPY Award

 

The Varsity blog’s EPPY Award has arrived.

The Erie Times-News sports staff received this slick EPPY crystal today from Editor & Publisher, an industry trade publication.

Editor & Publisher announced on Oct. 30 that the Varsity blog had been selected as the winner of an international EPPY award for Best Sports Blog with under 1 million unique monthly visitors.

E&P assembled a panel of 78 judges who spent three weeks in deliberation over finalists in 30 categories for media-affiliated websites.

Thanks to all of the Varsity blog and GoErie.com readers who helped make this award possible.

 

– Jeff Kirik, sports editor

Posted in: Uncategorized
Posted: November 18th, 2013

Travis Carey has resigned after one season as Corry’s football coach.

Carey, 41, cited the need to spend more time with his wife and three children as the reason for his decision. The Beavers finished 3-7 overall during his lone season in charge of the program.

Carey, a technical education teacher at Corry, was an assistant to former coach Homer DeLattre for 12 seasons. DeLattre resigned this May to become the football coach and athletic director at Hollidaysburg.

Corry athletic director Patti Brown said the job of Corry’s football coach will be internally posted in the school district this week before any external search begins.

– Mike Copper

Posted in: Uncategorized
Posted: October 13th, 2013

Here are the latest District 10 playoff soccer projections. The region leader matchups are based on the posted brackets on the D-10 website.

Boys
Class A
Semifinals
Mercer (Region 1 leader) vs. North East (at-large)
Mercyhurst Prep (Region 3 leader) vs. Commodore Perry (at-large)

Class AA
Quarterfinals
Warren (Region 4 leader) vs. Slippery Rock (at-large)
Wilmington (at-large) vs. Girard (at-large)
Byes: Grove City (Region 2 leader), Harbor Creek (Region 5 leader)

Semifinals
Grove City vs. Warren-Slippery Rock winner
Harbor Creek vs. Wilmington-Girard winner

Class AAA
Championship
McDowell (Region 6 leader) vs. Cathedral Prep (at-large)

Girls
Class A
Semifinals
Mercer (Region 1 leader) vs. Seneca (at-large)
Fairview (Region 3 leader) vs. Wilmington (at-large)

Class AA
Quarterfinals
Harbor Creek (Region 5 leader) vs. Villa Maria (at-large)
Fort LeBoeuf (at-large) vs. Slippery Rock (at-large
Byes: Hickory (Region 2 leader), Mercyhurst Prep (Region 4 leader)

Semifinals
Hickory vs. Harbor Creek-Villa Maria winner
Mercyhurst Prep vs. Fort LeBoeuf-Slippery Rock winner

Class AAA
Championship
McDowell (Region 6 leader) vs. Strong Vincent (at-large)

–Tom Reisenweber

Posted in: Uncategorized

Switch to our mobile site