Varsity
Blogs » Varsity
By Mike Copper, Tom Reisenweber, Jeff Kirik Erie Times-News staff bloggers
The Varsity blog is the 2013 winner of an international EPPY award for best sports blog. EPPYs are awarded to media-affiliated websites by Editor & Publisher, an industry trade publication. Varsity is primarily maintained by Times-News sports writers Mike Copper and Tom Reisenweber and sports editor Jeff Kirik.   Read more about this blog.
 Phone: 814-870-1700

Archives

Posts categorized "Volleyball"
Posted: July 12th, 2014

The Tool City Age 16 boys volleyball team, consisting of players from District 10, placed 10th out of 55 teams from across North America during the 35th annual USA Volleyball Boys Junior National Championships.

The event ran June 28 through July 5 at the George R. Brown Convention Center in Houston.

Tool City achieved its place by finishing second in their age group’s silver division bracket. The team was coached by Justin Johnson of Saegertown and assisted by Kelly Goodsel of Corry.

The roster consisted of Fort LeBoeuf’s Walker Stone and Jake Burkley; Corry’s James Goodsel; Saegertown’s Peter Mattocks, Garrett Johnston and Brad Amy; McDowell’s Ryan Vaughn; and Cochranton’s Zack Wigton.

– Mike Copper

Posted: July 8th, 2014

During the 10 years since District 10 realigned into regions, the Erie Times-News has been selecting athletes of the year in each District 10 sport.

Here’s a look at all of the fall athletes of the year during the past 10 years: (The winter athletes and fall athletes were previously listed on the Varsity blog.)

Football
2004: Zac Kuchta, North East
2005: Drew Astorino, General McLane
2006: Kolten Hoffman, West Middlesex
2007: Tyler Sargent, Fairview
2008: A.J. Fenton, McDowell
2009: Shyquawn Pullium, Cathedral Prep
2010: Mark Kulinski, Oil City
2011: Wes Phipps, Grove City
2012: Damion Terry, Cathedral Prep
2013: Blake Reddick, Lakeview

Boys soccer
2004-05: Dan Howell, Iroquois
2005-06: Kyle Campbell, North East
2006-07: Afrim Latifi, Cathedral Prep
2007-08: Aaron Meehl, North East
2008-09: Adam Clement, McDowell
2009-10: Mitchell Mack, Cathedral Prep
2010-11: Max Weber, Mercyhurst Prep
2011-12: Jose Abdala, Mercyhurst Prep
2012-13: Eric Campbell, Harbor Creek
2013-14: Eric Campbell, Harbor Creek

Girls soccer
2004-05: Tami Krzeszewski, Mercyhurst Prep
2005-06: Taylor Hilinski, Harbor Creek
2006-07: Samantha Kaiser, Mercyhurst Prep
2007-08: Amanda Lewis, Villa Maria
2008-09: Chrissy Keck, Fairview
2009-10: Amanda Lewis, Villa Maria
2010-11: Becca Costello, Mercyhurst Prep
2011-12: Steph Corey, Harbor Creek
2012-13: Sarah Kaiser, Mercyhurst Prep
2013-14: Sara Suler, Hickory

Boys cross country
2004-05: Jed Christiansen Greenville
2005-06: Mike Stolar, Mercyhurst Prep
2006-07: Mike Stolar, Mercyhurst Prep
2007-08: Dan Dillon, General McLane
2008-09: Sam Havko, Fairview
2009-10: Alex Beardsley, North East
2010-11: Jacob Kildoo, Grove City
2011-12: Dan Jaskowak, Grove City
2012-13: Dan Jaskowak, Grove City and Austin Pondel, Corry
2013-14: Sebastian Curtin, Mercyhurst Prep and Jeremy Parsons, Maplewood

Girls cross country
2004-05: Nichole Smith, Mercer
2005-06: Lauren Zarger, Harbor Creek
2006-07: Lauren Zarger, Harbor Creek
2007-08: Lauren Zarger, Harbor Creek
2008-09: Lauren Zarger, Harbor Creek
2009-10: Elesia Wilson, Meadville
2010-11: Morgan Richards, Hickory
2011-12: Morgan Richards, Hickory
2012-13: Bernadette Prichard, Villa Maria
2013-14: Reilly Walsh, Cambridge Springs

Girls volleyball
2004-05: Allison Harvey, Titusville
2005-06: Amanda Bancroft, Maplewood
2006-07: Angela Groshner, Maplewood
2007-08: Angela Groshner, Maplewood
2008-09: Becca Beightol, Maplewood
2009-10: Courtney Lydick, General McLane
2010-11: Nicole Brunot, Maplewood
2011-12: Amber Litwiler, Linesville
2012-13: Maria Peluso, Fort LeBoeuf
2013-14: Challen Litwiler, Conneaut

Boys golf
2004-05: Mike Wolfe, McDowell
2005-06: Cameron Peterson, Grove City
2006-07: Greg Gurdak, Corry
2007-08: Gregor Orlando, Cathedral Prep
2008-09: Gregor Orlando, Cathedral Prep
2009-10: Greg Podufal, Cathedral Prep
2010-11: Ryan Prokay, Grove City
2011-12: Cameron Zbrzeznj, Cathedral Prep
2012-13: Brett Rinker, Slippery Rock
2013-14: Andrew Britton, Cathedral Prep

Girls golf
2004-05: Ellen Ciacchini, Villa Maria
2005-06: Ellen Ciacchini, Villa Maria
2006-07: Ellen Ciacchini, Villa Maria
2007-08: Jackie Dill, Villa Maria
2008-09: Jenna Rinker, Slippery Rock
2009-10: Karlie Zabrosky, McDowell
2010-11: Karlie Zabrosky, McDowell
2011-12: Karlie Zabrosky, McDowell
2012-13: Megan Moylan, North East
2013-14: Megan Moylan, North East

Girls tennis
2004-05: Allison Haener, Mercyhurst Prep
2005-06: Stephanie Novakowski, Mercyhurst Prep
2006-07: Stephanie Novakowski, Mercyhurst Prep
2007-08: Stephanie Novakowski, Mercyhurst Prep
2008-09: Rebecca Haener, Mercyhurst Prep
2009-10: Daraja Hill, McDowell
2010-11: Maggie McLaughlin, Mercyhurst Prep
2011-12: Adrianna Jeffress, McDowell
2012-13: Adrianna Jeffress, McDowell
2013-14: Katie Elia-Brittany McBride, Mercyhurst Prep

Posted: July 4th, 2014

During the 10 years since District 10 realigned into regions, the Erie Times-News has been selecting athletes of the year in each District 10 sport.

Here’s a look at all of the spring athletes of the year during the past 10 years: (Look for the winter athletes Saturday and the fall athletes Sunday on the Varsity blog.)

Baseball
2004-05: Shawn Valenly, Sharpsville
2005-06: Chris Hyde, Northwestern
2006-07: Bob Revesz, Grove City
2007-08: Jaymee Shephard, Hickory
2008-09: Addison Dunn, Warren
2009-10: T.J. Mitchell, Mercyhurst Prep
2010-11: Jeff Revesz, Grove City
2011-12: Steve Sada, Saegertown
2012-13: Adam Bleday, Titusville
2013-14: Zach Guth, Franklin

Softball
2004-05: Allison Hasbrouck, Corry
2005-06: Danielle Chase, Iroquois
2006-07: Becky Zill, Iroquois
2007-08: Ali Grab, Villa Maria
2008-09: Becky Zill, Iroquois
2009-10: Cari Conway, Wilmington
2010-11: Kelli Rohan, McDowell
2011-12: Raven Rozantz, Fairview
2012-13: Raven Rozantz, Fairview and Amanda Krolczyk, Fort LeBoeuf
2013-14: Alexa Bupp, Warren

Boys track and field
2004-05: Jed Christiansen, Greenville
2005-06: Cody Cipalla, Northwestern
2006-07: Zach Dow, Corry
2007-08: Dan Kwiatkowski, McDowell
2008-09: Sam Havko, Fairview
2009-10: Alex Beardsley, North East
2010-11: Jacob Kildoo, Grove City
2011-12: Ryan Smathers, North East
2012-13: Clay Allen, West Middlesex
2013-14: Luke Lewis, Hickory

Girls track and field
2004-05: Nicole Smith, McDowell
2005-06: Natalie Clickett, Union City and Amanda Seigworth, Northwestern
2006-07: Ajla Glavasevic, McDowell
2007-08: Kristy Woods, Grove City
2008-09: Lauren Zarger, Harbor Creek
2009-10: Emily Woods, Hickory
2010-11: Morgan Richards, Hickory
2011-12: Lauren Lubarski, Hickory
2012-13: Rebekah Petty, Greenville
2013-14: Emily Campbell, Slippery Rock

Boys volleyball
2004-05: Tyler Mattera, Conneaut Valley
2005-06: Jordan Varee, Conneaut Valley
2006-07: Robert Cierniakoski, Maplewood
2007-08: Ben Wetsell, Saegertown
2008-09: Nick Bancroft, Maplewood
2009-10: Adam Barba, Meadville
2010-11: Dave Rion, McDowell
2011-12: Alex Minnis, Meadville
2012-13: Shane Rigby, Saegertown
2013-14: Logan Herzberger, Cochranton

Boys tennis
2004-05: Derek Taylor, Keith Whittingham, McDowell
2005-06: Kevin Riley, Fairview
2006-07: Jeff Nuhfer, Warren
2007-08: Landon Williams, McDowell
2008-09: Landon Williams, McDowell
2009-10: Landon Williams, McDowell
2010-11: Alex Brzozowski, Cathedral Prep
2011-12: Alex Brzozowski, Mario Nicolia, Cathedral Prep
2012-13: Nick Ward, Cathedral Prep
2013-14: Nick Donovan, McDowell

Boys lacrosse:
2011-12: Ben Lorei, McDowell
2012-13: Josh Baronner, McDowell
2013-14: Hunter Emerson, Cathedral Prep

Girls lacrosse:
2011-12: Jen Hartmann, McDowell
2012-13: Erin Gleason, Fairview
2013-14: Alex Zielinski, McDowell

Posted: June 7th, 2014

PIAA boys volleyball championships
Class AA
Northeastern def Ambridge 25-20, 25-15, 25-14
Class AAA
Central York def North Allegheny 25-17, 25-21, 25-19

PIAA lacrosse championships
Boys
Penncrest 12, Avon Grove 7
Girls
Garnet Valley 13, Springfield DELCO 9

–Tom Reisenweber

Posted in: Lacrosse, PIAA, Volleyball
Posted: May 31st, 2014

PIAA boys volleyball playoffs
Class AA quarterfinal
Ambridge def Cochranton 25-20, 25-14, 25-15

–Tom Reisenweber

Posted in: Volleyball
Posted: May 29th, 2014

Cochranton is the last remaining District 10 boys volleyball team in the PIAA playoffs. The Cardinals will travel to Slippery Rock High School on Saturday to take on Ambridge in a PIAA Class AA quarterfinal at 1 p.m. Cochranton rallied to beat Our Lady of Sacred Heart in five games in the first round, while Ambridge swept Saegertown.

–Tom Reisenweber

Posted in: Volleyball
Posted: May 28th, 2014

The Cochranton boys volleyball team is still alive in its bid to equal and surpass what the girls team did last fall.

Cochranton won the last two games of Wednesday’s Class AA first-round match against Our Lady of Sacred Heart for a competitive 24-26, 25-15, 23-25, 25-19, 15-9 victory at Meadville High School. The District 10 champion, now 15-1 overall, advanced to Saturday’s state quarterfinals against Ambridge at a site and time to be determined.

Ambridge, which reached the 2013 PIAA Class AA boys final,  eliminated Saegertown 25-21, 25-23, 25-20 in their opener at North Hills High School in Pittsburgh. The Panthers bowed out at 14-2.

– Mike Copper

Read the rest of this entry »

Posted: May 28th, 2014

Boys lacrosse
PIAA first round
Mount Lebanon 19, Cathedral Prep 6

Boys volleyball
PIAA first round
Class AA
Ambridge def Saegertown 25-21, 25-23, 25-20
Cochranton def Our Lady of the Sacred Heart 24-26, 25-15, 23-25, 25-19, 15-9

–Tom Reisenweber

Posted in: Lacrosse, Volleyball
Posted: May 28th, 2014

The District 10 offseason continued this week with three coaching hires. Michael Parker is the new head girls volleyball coach at Villa Maria, while Jeff Bonniger is the new girls basketball coach at Iroquois. Down at Hickory, former boys basketball coach Bill Dzuricsko is back at his old job to run the Hornets’ program. Dzuricsko replaces Geoff Evans, Bonniger replaces Scott McFeely and Parker takes over for Kristy Jamison.

–Tom Reisenweber

Posted: May 25th, 2014

District 10 has one lacrosse and two boys volleyball teams moving on to the PIAA first round on Wednesday and fans won’t have to travel far to check out the action. Below is the schedule for the first round and if any of the three move on, they would play Saturday.

PIAA first round
All matches Wednesday
Boys lacrosse
At Mercyhurst University
Cathedral Prep vs. Mt. Lebanon, 4 p.m.

Boys volleyball
Class AA
At Meadville High School
Cochranton vs. Our Lady of Sacred Heart, 6:30 p.m.
At North Hills High School
Saegertown vs. Ambridge, 6 p.m.

–Tom Reisenweber

Posted in: Lacrosse, Volleyball
Posted: May 23rd, 2014

Baseball
District 10 playoffs
Class AA semifinals
Franklin 5, Mercyhurst Prep 0
Northwestern 12, Saegertown 7
Class AAA semifinals
Cathedral Prep 10, Harbor Creek 0, 5 innings
Corry 5, Grove City 1

Boys volleyball
District 10 playoffs
Class AA championship
Cochranton def Saegertown 20-25, 25-18, 25-20, 25-20
PIAA playoffs
Class AAA subregional
State College def McDowell 29-27, 25-18, 25-13

–Tom Reisenweber

Switch to our mobile site