Playoff Central – District 10 football semifinals, state scores, soccer finals

   November 18, 2011 4:00 pm    0

 

District 10 football playoffs
Class A semifinals
Sharpsville 36, Farrell 0
West Middlesex 44, Mercer 34
Class AAA semifinals
Grove City 49, East 0
Cathedral Prep 49, Meadville 7

District 7 football playoffs
Class A semifinals
Sto-Rox 12, Bishop Canevin 10
Clairton 43, Rochester 7
Class AA semifinals
Jeannette 40, Seton-La Salle 21
Aliquippa 35, Greensburg Central Catholic 0
Class AAA semifinals
Knoch 9, Franklin Regional 7
Montour 21, Central Valley 14
Class AAAA semifinals
North Allegheny 21, Gateway 17
Upper St. Clair 28, Central Catholic 14

District 5 football playoffs
Class A championship
North Star 28, Windber 14

District 6 football playoffs
Class A semifinals
Bellwood-Antis 11, Bishop McCort 10
Moshannon Valley vs. Penns Manor
Class AA semifinals
Tyrone 39, Penn Cambria 6

District 9 football playoffs
Class AA championship
Moniteau 26, Karns City 12

PIAA soccer playoffs
Class AA girls championship
Mars 1, Villa Joseph Marie 0
Class AA boys championship
Lancaster Mennonite 2, Tulpehocken 1

More state football scores:

Haverford 49, Sun Valley 26
Class AAAA District Playoffs
District 1
Quarterfinal
Council Rock South 31, Downingtown East 19
Garnet Valley 52, Central Bucks South 48
North Penn 21, Neshaminy 7
Pennsbury 42, Coatesville 21
District 3
Quarterfinal
Central Dauphin 35, Cedar Cliff 32
Central York 27, Governor Mifflin 21
Cumberland Valley 42, South Western 21
West Lawn Wilson 27, Daniel Boone 7
District 2/4/11
Semifinal
Easton 29, Scranton 20
Nazareth 63, Parkland 27
Class AAA District Playoffs
District 1
Semifinal
Phoenixville 28, Academy Park 27
Pottsgrove 29, Strath Haven 28
District 3
Quarterfinal
Harrisburg Bishop McDevitt 70, Conrad Weiser 21
Lampeter-Strasburg 35, Shippensburg 0
Red Land 56, Palmyra 28
West York 42, Susquehanna Township 14
District 4
Final
Shamokin 21, Milton 20
District 11
Final
Allentown Central Catholic 49, Pottsville 7
Class AA District Playoffs
District 2
Final
Wilkes-Barre GAR 53, Wyoming Area 44
District 3
Semifinal
Lancaster Catholic 60, Trinity 7
Wyomissing 34, Bermudian Springs 7
District 4
Semifinal
Bloomsburg 35, Towanda 20
Mount Carmel 19, Lewisburg 13
District 1/12
Final
Philadelphia West Catholic 28, Springfield Montco 7
Class A District Playoffs
District 2
Final
Old Forge 47, Riverside 6
District 3
Semifinal
Camp Hill 27, York Catholic 0
Columbia 42, Millersburg 0
District 4
Southern Columbia 35, Line Mountain 14
Eastern Conference Playoffs
Division I
Final
Mahanoy Area 47, Pottsville Nativity 0
Division II
Final
North Penn 34, Tamaqua 28
Division III
Final
Berwick 57, Southern Lehigh 46
Division IV
Final
Bethlehem Liberty 42, Whitehall 35


 

Tags: ,

Posted in: , ,