District 10 Class AA wrestling pairings

   February 19, 2012 10:54 pm

 

Wrestling pairings for Friday’s District 10 Class AA tournament at Sharon High School. Wrestlers are listed by section seed, name, class, school and record. The top six in each division will advance to the Northwest Region AA tournament, scheduled March 2-3 at Sharon:

— Mike Copper

Teams: Cambridge Springs (CS), Cochranton (Co), Commodore Perry (CP), Conneaut Lake (CL), Eisenhower (E), Fairview (Fv), Fort LeBoeuf (FL), Girard (Gir), Greenville (Gv), Harbor Creek (HC), Hickory (H), Jamestown (J), Lakeview (L), Maplewood (Mw), Mercer (M), North East (NE), Northwestern (N), Oil City (OC), Reynolds (R), Saegertown (Sae), Seneca (Sen), Sharon (Sh), Sharpsville (Sv), Slippery Rock (SR), Union City (UC), West Middlesex (WM), Youngsville (Y).

Championship bracket

First round

106 pounds — 2-1 Michael Bartolo, fr., (R), 28-7 bye; 3-4 Alex Anderson, fr. (Fv), 8-15 vs. 1-3 Cody Bratt, sr., (HC), 25-6; 1-2 Tyler Kuzma, so. (FL), 23-12 vs. 2-4 Evan Clayton, jr., (L), 21-9; 3-1 Nick Moss, jr., (CL) 22-10 bye; 1-1 Tyler Vath, fr. (Sae), 33-2 bye; 3-3 Samantha Boozer, sr., (Co), 12-13 vs. 2-3 Kenny Bable, so., (GC), 19-10; 3-2 Jase Paxson, fr., (Gv), 16-12 vs. 1-4 Patrick Burns, fr., (UC), 13-8; 2-2 Justin Walter, fr., (H), 27-12.

113 — 3-1 Brandon Moss, fr., (CL), 13-8 bye; 1-4 Jacob Miller, jr., (NE), 16-17 vs. 2-3 Cody Buchanan, jr., (Sh), 22-5; 2-2 Alex DiGregorio, so., (R), 19-16 bye; 1-1 George McGuire, so., (FL), bye; 2-1 Landon Clayton, sr., (L), 25-5 bye; 3-3 David Marvin, so., (Mw), 15-16 vs. 1-3 Aaron Hoover, fr., (Y), 17-13; 1-2 Cyle Yaple, jr., (Sen), 23-6 vs. 2-4 Stanford Dessaw, fr., (H), 16-14; 3-2 Joey Sanfer, so., (Gv), 10-12.

120 — 2-1 Jarray Norris, jr., (Sh), 33-0 bye; 3-4 Zak Dennis, jr., (Mw), 24-6 vs. 1-3 Garrett Zuver, fr., (Sae), 22-13; 1-2 Jeb Fedorchuk, jr. (E), 25-10 vs. 2-4 Neal Engstrom, jr., (R), 15-18; 3-1 Jonas Reaugh, jr., (J), 34-6 bye; 1-1 Adam Borgia, so., (FL), 16-19 bye; 3-3 Matt Wheeler, so., (N), 25-7 vs. 2-3 Chris Enos, fr., (Sv), 29-7; 3-2 Kyle Lukowich, so., (CL), 29-7 vs. 1-4 Devin Mitchell, sr., (CS), 20-15; 2-2 Jesse Rivera, sr., (GC), 16-5 bye.

126 — 2-1 Mason McCollum, so., (R), 27-12 bye; 3-4 Derek Watt, so., (Gv), 16-17 vs. 1-3 Dylan Baker, sr., (E), 29-11; 1-2 Adam Sallot, sr., (HC), 26-5 vs. 2-4 Luke Walter, fr., (GC), 20-14; 3-1 Aaron Roberts, sr., (J), 33-3 bye; 1-1 Brandon Puckly, sr., (FL), 34-6 bye; 3-3 Jake Yarnell, fr., (Co), 17-14 vs. 2-3 Nate Stidham, sr., (H), 28-5; 3-2 Sam Lehman, so., (Fv), 21-8 vs. 1-4 Justin Mitchell, sr., (Sae), 28-10; 2-2 Troy Hejazi, so., (Sh), 25-8 bye.

132 — 3-1 Matt Bryer, sr., (Co), 31-1 bye; 1-4 Hunter Proctor, jr., (Y), 21-8 vs. 2-3 Rodney Brant, fr., (M), 20-10; 2-2 Joey Pagliaroli, jr., (Sv), 20-9 vs. 3-4 Jacob Brown, jr., (Gv), 24-13; 1-1 Brad Malinowski, so., (FL), 13-11 bye; 2-1 Dylan D’Urso, sr., (R), 30-1 bye; 3-3 Nick Floch, jr., (J), 28-4 vs. 1-3 Tyler Lindsley, sr., (UC), 24-10; 1-2 Brendan Byham, jr., (Sae), 9-10 vs. 2-4 Dalton Baldwin, jr., (Sh), 9-10; 3-2 Trevor McCray, jr., (Gir), 32-5 bye.

138 — 1-1 Riley Smith, sr., (FL), 34-11 bye; 2-4 Dustin Schleifer, jr., (L), 17-11 vs. 3-2 Jacob Riffe, jr., (Gv), 20-15; 3-3 Taylor Ellis, so., (CL), 19-6 vs. 1-4 Josh Kita, sr., (HC), 23-11; 2-1 Austin Matthews, jr., (R), 39-1 bye; 3-1 Robert Boozer, so., (Co), 29-7 bye; 1-3 Dave Ferrell, sr., (Sen), 22-10 vs. Cole Cameron, sr., (GC), 20-6; 2-2 Michael Bonner, jr., (Sh), 30-4 vs. 3-4 Sebastian Rinehardt, so., (N), 23-12; 1-2 Matt Humes, so., (Sae), 29-10 bye

145 — 3-1 Seth Rendulic, sr., (CL), 22-7 bye; 1-4 Lance Neuscheler, fr,. (Sae), 18-9 vs. 2-3 Trey Maher, jr., (GC), 28-12; 2-2 Justin Rhodes, sr., (R), 18-8 vs. 3-4 Garrett Behringer, jr., (N), 13-12; 1-1 Kody Pace, sr., (FL), 39-7 bye; 2-1 Xavier Ross, sr., (Sh), 28-4 bye; 3-3 Blake Horne, jr., (Gv), 6-2 vs. 1-3 Jake Newara, sr., (HC), 23-11; 1-2 Joe Hibbler, sr., (Sen), 26-3 vs. 2-4 Jordan Wombacker, fr., (H), 9-9; 3-2 Caleb Peterson, jr., (Co), 25-10 bye.

152 — 2-1 Alex Shaffer, jr., (M), 30-11 bye; 3-4 Harry Schneider, sr., (J), 5-6 vs. 1-3 Taylor Harrington, jr., (FL), 28-10; 1-2 Corey Voorhis, jr., (NE), 14-7 vs. 2-4 Chet Simoni, so., (GC), 13-9; 3-1 Cody Copeland, sr., (Gv), 35-0 bye; 1-1 Kevin Nowakowski, sr., (HC), 27-7 bye; 3-3 Austin Miczo, fr., (N) 8-12 vs. 2-3 Levi Stoyer, so., (R), 9-11; 3-2 Jake Parsons, so., (Mw), 30-7 vs. 1-4 Jarred Brooks, jr., (UC), 19-15; 2-2 Brandon Bittler, jr., (Sh), 19-7 bye.

160 — 3-1 Randy Perkins, sr,. (Gv), 34-1 bye; 1-4 Josh Reinke, jr., (UC), 22-12 vs. 2-3 Matt Tofani, sr., (R), 29-15; 2-2 Jason Ondic, sr., (Sh), 29-6 vs. 3-4 Dakota Keeno, sr., (Mw), 17-16; 1-1 Taylor Fox, jr., (FL), 35-6 bye; 2-1 Ben Bucher, so., (Sv), 33-6 bye; 3-3 Casey Harmon, jr., (N), 14-9 vs. 1-3 Dylan Reynolds, fr., (CS), 28-5; 1-2 Jordan Bryan, so., (NE), 23-8 vs. 2-4 Kurtis Armour, sr., (Lv), 18-6; 3-2 Christian Bock, jr., (Gir), 20-17 bye.

170 — 1-1 Craig Cihon, sr., (FL), 38-6 bye; 2-4 Beau Dignall, so., (Sh), 17-18 vs. 3-2 Justin Reynolds, so., (Gv), 25-10; 3-3 Ian Anthony, sr., (CP), 19-10 vs. 1-4 Jeremy Lyon, so., (Y), 14-8; 2-1 Jamar Henry, jr., (R), 28-11 bye; 3-1 Austin Andrews, jr., (Co), 35-1 bye; 1-3 Weston Stafford, sr., (CS), 23-7 vs. 2-3 Mike Connors, sr., (Sv), 23-10; 2-2 Alec Gawne, sr., (M), 25-6 vs. 3-4 Shawn Nerthling, jr., (Fv), 18-16; 1-2 Tim Vargo, jr., (UC), 30-4 bye.

182 — 2-1 Wes Phipps, sr., (GC), 30-0 bye; 3-4 Eric Miller, sr., (Gir), 10-22 vs. 1-3 Jerod Young, sr., (Sae), 17-19; 1-2 Quentin Stafford, jr., (CS), 23-8 vs. 2-4 Austin Moffett, so., (R), 19-11; 3-1 Tyler Landfried, sr., (Gv), 31-2 bye; 1-1 Trevor Beiter, jr., (Sen), 26-4 bye; 3-3 Ronald Baldwin, so., (Mw), 11-21 vs. 2-3 Kyle Mariacher, sr., (M), 4-1; 3-2 Joey Guthrie, sr., (J), 12-21 vs. 1-4 Trevor Spicer, so., (E), 26-10; 2-2 Joey Hines, jr., (H), 35-7 bye.

195 — 2-1 Austin Rice, sr., (Sv), 24-5 bye; 3-4 Jacob Koza, sr., (J), 15-15 vs. 1-3 Jake Johnson, jr., (E), 26-8; 1-2 Josh Tomiczek, sr., (Sae), 27-8 vs. 2-4 Ryan Brunson, jr., (M), 20-19; 3-1 Tyler Gentile, sr., (Gv), 29-4 bye; 1-1 Alex Svetz, sr., (NE), 19-1 bye; 3-3 Danny Daugherty, jr., (Gir), 15-17 vs. 2-3 Tommy Davis, sr., (R), 16-13; 3-2 Stephen Maskrey, sr., (N), 24-9 vs. 1-4 Shawn Reynolds (CS), 26-5; 2-2 Hayden Rohrbacher, sr., (H), 20-8 bye.

220 — 1-1 Evan Daley, jr., (FL), 42-3 bye; 2-4 John Hennegan, so., (M), 12-8 vs. 3-2 Keamus Schuhlen, jr., (J), 19-17; 3-3 Ryan Cardman, jr., (Fv), 17-12 vs. 1-4 Parris Warner, sr., (HC), 21-10; 2-1 Forrest Christmann, jr., (SR), 35-0 bye; 3-1 Cameron Cyphert, jr., (Co), 31-1 bye; 1-3 Jaykup Durlin, so., (Y), 22-5 vs. 2-3 Cody Hughes, jr., (Sv), 19-8; 2-2 Bradley Ferguson, sr., (L), 25-7 vs. 3-4 Colby Boozer, sr., (CP), 7-20; 1-2 Matt Mongera, sr., (Sen), 20-3 bye.

285 — 3-1 Braden Gladysz, jr., (Gv) 28-6 bye; 1-4 Jeff Burger, jr., (UC), 30-5 vs. 2-3 Kaleb Robertson, jr., (Sv), 19-11; 2-2 Sam Breese, so., (L), 23-5 vs. 3-4 Tyler Wilbur, sr., (Gir), 6-2; 1-1 Branden Stafford, sr., (Sae), 32-2 bye; 2-1 Blake Heim, sr., (R), 36-6 bye; 3-3 Kraig Rainey, so., (Fv), 18-13 vs. 1-3 Nate Conti, so., (FL), 26-17; 1-2 Justin East, sr., (CS), 33-4 vs. 2-4 Larry Winger, sr., (OC), 19-11; 3-2 Jeff Mott, so., (CP), 6-8 bye.

 

Tags:

Posted in: , ,