Top reported District 10 swimming and diving performances

   February 21, 2012 12:30 am    0

 

Following are District 10’s top reported swimming and diving performances. The list does not include Region 1 duals, which are not reported to the Erie Times-News. Look for coverage of District 10 diving and the District 10 swimming championships during the next two weeks.

Class AA boys

200 medley relay: 1. Fairview (Richard Petrella, Harrison Grimm, Alex Borowski, Carl Nerthling) 1:39.71, Jan. 21; 2. Mercyhurst Prep (David Benczkowski, Nick Euliano, J.J. Mackowski, Griffin Schaetzle), 1:44.34, Jan. 21; 3. Franklin (Virgile, O’Polka, Andy Frederick, Phil Emerson) 1:46.77, Jan. 21.
200 freestyle:
1. Richard Petrella, Fairview, 1:46.48, Jan. 19; 2. Griffin Schaetzle, Mercyhurst Prep, 1:47.77, Jan. 21; 3. Harrison Grimm, Fairview, 1:48.73, Jan. 21.
200 individual medley:
1. Richard Petrella, Fairview, 1:56.84, Jan. 21; 2. J.J. Mackowski, Mercyhurst Prep, 2:08.27, Jan. 21; 3. Alex Borowski, Fairview, 2:08.98, Dec. 15.
50 freestyle:
1. Phil Emerson 22.34, Fairview, Jan. 21; 2. Adam Bleday, Titusville, 22.41, Jan. 21; 3. Matyi Kovacs, Slippery Rock, 23.14, Jan. 21.
100 butterfly:
1. Brent Benedict, 53.28, Feb. 9; 2. Richard Petrella, Fairview, 53.73, Jan. 6; 3. Alex Borowski, Fairview, 54.50, Jan. 21.
100 freestyle:
1. Richard Petrella, Fairview, 48.50, Jan. 19; 2. Adam Bleday, Titusville, 49.96, Jan. 21; 3. Harrison Grimm, Fairview, 50.22, Jan. 6.
500 freestyle:
1. Griffin Schaetzle, Mercyhurst Prep, 4:59.62, Jan. 25; 2. Brent Benedict, Corry, 5:10.18, Feb. 2; 3. Zack France, Slippery Rock, 5:16.22, Jan. 21.
200 freestyle relay:
1. Fairview (Carl Nerthling, Alex Borowski, Harrison Grimm, Richard Petrella), 1:31.24, Dec. 15; 2. Mercyhurst Prep (J.J. Mackowski, Leise, Campbell, David Benczkowski) 1:32.79, Feb. 3; 3. Titusville (Leach, Kirkwood, Pettit, Bleday) 1:37.77, Jan. 21.
100 backstroke:
1. Richard Petrella, Fairview, 54.15, Jan. 21; 2. Brent Benedict, Corry, 54.59, Jan. 21; 3. Griffin Schaetzle, Mercyhurst Prep, 55.40, Jan. 21.
100 breaststroke:
1. Harrison Grimm, Fairview, 1:00.12, Jan. 21; 2. J.J. Mackowski, Mercyhurst Prep, 1:02.57, Jan. 21; 3. Corban Murphey, Fairview, 1:05.18, Jan. 21.
400 freestyle relay:
1. Fairview (Richard Petrella, Carl Nerthling, Alex Borowski, Harrison Grimm), 3:20.30, Feb. 9; 2. Franklin (Quinn Heffern, Virgile, Andy Frederick, Phil Emerson) 3:31.00, Jan. 21; 3. Mercyhurst Prep (David Benczkowski, Campbell, Nick Euliano, Griffin Schaetzle), 3:31.28, Jan. 21.
Diving (11 dives):
1. Danny Roberts, Fairview, 554.15, Feb. 18; 2. Hunter Truitt, General McLane 339.55, Feb. 18; 3. Evan Melnichak, Corry, 317.75, Jan. 21.

Class AAA boys

200 medley relay: 1. McDowell (Jonathan Ekas, Andrew Steehler, Zach Snyder, Kevin Intrieri) 1:38.46, Jan. 17; 2. Cathedral Prep (Luke Merski, Mike Squeglia, R.J. Rahner, Zach Miller) 1:40.14; 3. Cathedral Prep (Scutella, Jefferys, R.J. Rahner, Piotrowski) 1:46.05, Feb. 2.
200 freestyle:
1. Kevin Intrieri, McDowell, 1:46.66, Feb. 13; 2. Zach Miller, Cathedral Prep, 1:51.08, Jan. 21; 3. Anthony Squeglia, Cathedral Prep, 1:51.20, Jan. 17.
200 individual medley: 1. Luke Merski, Cathedral Prep, 2:00.53; 2. Kevin Intrieri, McDowell, 2:04.97, Jan. 6; 3. Zach Miller, Cathedral Prep, 2:08.95, Feb. 2.
50 freestyle:
1. Kevin Intrieri, Cathedral Prep, 21.48, Feb. 9; 2. Zach Snyder, McDowell, 21.60, Jan. 17; 3. R.J. Rahner, 22.21.
100 butterfly:
1. R.J. Rahner, Cathedral Prep, 52.15, Feb. 13; 2. Kevin Intrieri, McDowell, 54.05, Feb. 1; 3. Zach Snyder, McDowell, 54.29, Dec. 21, Jan. 17.
100 freestyle:
1. Kevin Intrieri, McDowell, 47.24, Jan. 10; 2. Zacg Nukkerm 49.28, 3. R.J. Rahner, Cathedral Prep, 49.53.
500 freestyle:
1. Kevin Intrieri, McDowell, 5:09.12, Jan. 30; 2. Zach Miller, Cathedral Prep, 5:10.43; 3. Daniels, Warren, 5:10.74, Jan. 6.
200 freestyle relay:
1. McDowell (Zach Snyder, Aaron Figurski, Andrew Steehler, Kevin Intrieri) 1:28.59, Feb. 13; 2. Cathedral Prep (Zach Miller, Anthony Squeglia, Mike Squeglia, R.J. Rahner) 1:28.88, Dec. 9; 3. McDowell (M. Jones, Orosz, Smith, Aaron Figurski) 1:38.17, Feb. 9.
100 backstroke:
1. Luke Merski, Cathedral Prep, 54.31, Feb. 13; 2. Zach Miller, Cathedral Prep, 54.34; 3. Jonathan Ekas, McDowell, 54.99.
100 breaststroke:
1. Mike Squeglia, Cathedral Prep, 1:02.34; 2. Andrew Steehler, McDowell, 1:04.68, Jan. 10; 3. Joey Marin, Cathedral Prep, 1:05.05.
400 freestyle relay:
1. McDowell (Jonathan Ekas, Andrew Steehler, Zach Snyder, Kevin Intrieri) 3:13.83, Feb. 9; 2. Cathedral Prep (Anthony Squeglia, R.J. Rahner, Luke Merski, Zach Miller) 3:18.96.
Diving (11 dives):
1. Gage Schwab, McDowell, 484.50, Feb. 18; 2. Mike Murphy, McDowell, 335.45.20, Feb. 18; 3. J.B. DeBello, McDowell, 294.65, Feb. 18.

Class AA girls

200 medley relay: 1. Mercyhurst Prep (Jillian Johannes, Marie Georger, Molly Phillips, Rylee Klomp) 1:54.44, Dec. 19; 2. Villa Maria (Alice Tullio, Marielle Trucilla, Abby Quinn, Christine Uht) 1:55.73, Jan. 17; 3. Fairview (Taylor, Patterson, Emily Lehr, Podufal), 1:55.81, Jan. 31.
200 freestyle:
1. Rylee Klomp, Mercyhurst Prep, 1:59.08, Dec. 21; 2. Marie Georger, 1:59.56, Feb. 13; 3. Kelsey Reott, Slippery Rock, 1:59.78, Jan. 14.
200 individual medley: 1. Marie Georger, Mercyhurst Prep, 2:04.50, Jan. 14; 2. Joanna Ragen, Iroquois, 2:12.92, Jan. 6; 3. Hannah Feucht, North East, 2:17.87, Jan. 10.
50 freestyle: 1. Rylee Klomp, Mercyhurst Prep, 24.48, Dec. 19; 2. Hannah Feucht, North East, 24.94, Jan. 14; 3. Marie Georger, Mercyhurst Prep, 25.09, Feb. 2.
100 butterfly: 1. Marie Georger, Mercyhurst Prep, 58.90, Jan. 6; 2. Molly Phillips, Mercyhurst Prep, 1:02.17; Feb. 16; 3. Hannah Feucht, North East, 1:03.10, Jan. 19.
100 freestyle: 1. Rylee Klomp, Mercyhurst Prep, 53.24, Jan. 14; 2. Hannah Feucht, North East, 54.34, Jan. 14; 3. Emily Nottingham, Titusville, 55.97, Jan. 14.
500 freestyle:
1. Marie Georger, Mercyhurst Prep, 5:14.67, Feb. 13; 2. Rylee Klomp, Mercyhurst Prep, 5:31.55, Feb. 2; 3. Catherine Stark, Mercyhurst Prep, 5:32.03, Jan. 14; 3. Madeline Zarger, Harbor Creek, 5:36.27, Jan. 19.
200 freestyle relay:
1. Mercyhurst Prep (Marie Georger, Molly Phillips, Emma Weisenfluh, Rylee Klomp) 1:44.20, Dec. 21; 2. North East (Hannah Feucht, Sarah Mrozowski, Alia Clark, Kathy Herman), 1:44.27, Jan. 14; 3. Villa Maria (Christine Uht, Abby Fessler, Meghan Simon, Helen Tullio) 1:44.77, Jan. 25.
100 backstroke:
1. Marie Georger, Mercyhurst Prep, 55.87, Jan. 14; 2. Kelsey Reott, Slippery Rock, 1:00.38, Jan. 14; 3. Hannah Feucht, North East, 1:02.25, Jan. 12.
100 breaststroke:
1. Katie Antal, Slippery Rock, 1:08.53, Jan. 14; 2. Marie Georger, Mercyhurst Prep, 1:08.95, Jan. 25; 3. Mallory Lawson, Fairview, 1:11.41, Jan. 6.
400 freestyle relay:
1. Mercyhurst Prep (Emma Weisenfluh, Catherine Stark, Marie Georger, Rylee Klomp), 3:45.02, Jan. 14; 2. Villa Maria (Christine Uht, Meghan Simon, Abby Quinn, Helen Tullio) 3:50.07; 3. North East (Kathy Herman, Hannah Feucht, Alia Clark, Sarah Mrozowski) 3:51.42, Jan. 14.
Diving (11 dives):
1. Carolyn Eckendorf (F) 440.45, Feb. 18; 2. Maggie Stebick (FL) 370.10, Feb. 18; 3. Annie Royek (C) 347.70.

Class AAA girls

200 medley relay: 1. McDowell (Mary Wassell, Emma Swabb, Danielle Snyder, Shanen Lazenby), 1:56.50; 2. Meadville (Weber, Mylinda Hartnett, Heather Sternby, Sayre) 2:04.07, Dec. 21; 3. Strong Vincent (Lemire, Adams, Scully Olson), 2:07.61, Feb. 1.
200 freestyle:
1. Mia Izzo, McDowell, 2:02.06; 2. Danielle Snyder, McDowell, 2:06.26, Feb. 9; 3. Emma Swabb, McDowell, 2:06.97.
200 individual medley:
1. Emma Swabb, McDowell, 2:16.25, Feb. 9; 2. Mylinda Hartnett, Meadville, 2:25.11, Jan. 12; 3. Shanen Lazenby, McDowell, 2:26.09, Jan. 6.
50 freestyle:
1. Heather Sternby, Meadville, 25.50, Feb. 9; 2. Julia Rahner, McDowell, 25.55; 3. Shannen Lazenby, McDowell, 25.60.
100 butterfly:
1. Heather Sternby, Meadville, 1:02.98, Feb. 9; 2. Emma Swabb, McDowell, 1:04.51; 3. Danielle Snyder, McDowell, 1:06.26, Feb. 1.
100 freestyle:
1. Shanen Lazenby, McDowell, 55.03, Feb. 13; 2. Julia Rahner, McDowell, 55.76; 3. Mia Izzo, McDowell, 57.33.
500 freestyle:
1. Mia Izzo, McDowell, 5:35.38; 2. Emma Swabb, McDowell, 5:37.35, Feb. 9; 3. Shanen Lazenby, McDowell, 5:38.54, Feb. 1.
200 freestyle relay:
1. McDowell (Julia Rahner, Emma Swabb, Mia Izzo, Shanen Lazenby), 1:43.48, Jan. 12; 2. McDowell (Mary Wassell, Green, Danielle Snyder, Viera) 1:50.50, Feb. 1; 3. Strong Vincent (Adams, Olson, Scully, Engro), 1:54.72, Dec. 21.
100 backstroke:
1. Emma Swabb, McDowell, 1:04.71; 2. Webber, Meadville, 1:04.76, Jan. 12; 3. Danielle Snyder, McDowell, 1:04.76, Feb. 9.
100 breaststroke:
1. Emma Swabb 1:10.03, Jan. 31; 2. Mylinda Hartnett, Meadville, 1:13.45, Jan. 12; 3. Jessica Cauley, McDowell, 1:13.52, Feb. 9.
400 freestyle relay:
1. McDowell (Julia Rahner, Danielle Snyder, Mia Izzo, Shanen Lazenby), 3:45.17, Dec. 21; 2. Meadville (Heather Sternby, Weber, Mylinda Hartnett, Hotchkiss) 4:10.52, Dec. 21; 3. Strong Vincent (Scully, Engro, Lemire, Adams), 4:12.77, Feb. 1.
Diving (11 dives):
1. Kristen Overholt, McDowell, 445.70, Feb. 18; 2. Julia Marn, McDowell, 364.50, Feb. 18, 3. Chloe Ninetimp, McDowell, 261.30, Feb. 18.

 

 

Tags:

Posted in: ,

 




Leave a Reply