Fairview boys swimming team takes PIAA title

   March 17, 2012 6:00 pm

 

LEWISBURG — The Fairview boys swimming team made school and District 10 history as team champion of the 2011-12 PIAA Class AA meet.

The Tigers, coached by J.R. Jensen, totaled 180 points over the two-day meet, which concluded Saturday night at Bucknell University’s Kinney Natatorium. Fairview won five events, including the 200-yard medley relay and the 200 freestyle relay.

Individual winners for the Tigers were Harrison Grimm in the 200 freestyle, Richard Petrella in the 200 individual medley and Danny Roberts, who defended as the state’s AA diving champion.

Roberts set a PIAA AA boys record with 496.45 points over 11 attempts.

Jensen said he expects the team to return to the school around noon Sunday.

— Mike Copper

Class AA girls

100-yard freestyle: 1. Adrianna Grabski, Mifflinburg, 50.40; 2. Rylee Klomp, Mercyhurst Prep, 51.28 (Was seeded first at 51.70); 21. Hannah Feucht, North East, 54.89 (Was seeded 19th at 54.35).

500 freestyle: 1. Caroline Finkbeiner, Trinity, 4:53.68; 13. Catherine Stark, Mercyhurst Prep, 5:17.82 (Was seeded 17th at 5:20.49); 28. Kelley Foyle, Fairview, 5:32.93 (Was seeded 29th at 5:30.03).

100 backstroke: 1. Margaret Gruber, Mars Area, 54.54; 2. Marie Georger, Mercyhurst Prep, 54.67 (Was seeded third at 55.83); 12. Kelsey Reott, Slippery Rock, 1:00.37 (Was seeded eighth at 59.94); 28. Hollin Nies, Fairview, 1:03.18 (Was seeded 29th at 1:02.77).

100 breaststroke: 1. Rebekah Campo, Scranton Prep, 1:03.84; 2. Lauren Barber, Wilmington, 1:04.63 (Was seeded second at 1:06.23); 6. Mallory Lawson, Fairview, 1:07.71 (Was seeded 22nd at 1:09.78); 9. Katie Antal, Slippery Rock, 1:07.57 (Was seeded 10th at 1:07.96); 25. Billie Patterson, Fairview, 1:10.49 (Was seeded 28th at 1:10.51); 27. Stephanie Loesch, Fairview, 1:11.17 (Was seeded 31st at 1:11.24).

400 freestyle relay: 1. District 1 Villa Maria Academy (Molly O’Brien, Lauren Law, Julie Dobson, Sarah Hitchens), 3:30.96 (PIAA record); 2. Mercyhurst Prep (Marie Georger, Emma Weisenfluh, Catherine Stark, Rylee Klomp), 3:34.44 (Were seeded third at 3:36.19); 13. Fairview (Emma Allison, Andrea Miller, Hollin Nies, Kendall Sundberg), 3:43.12 (Were seeded 12th at 3:43.42); 14. District 10 Villa Maria Academy (Christine Uht, Abby Quinn, Meghan Simon, Helen Tullio), 3:43.74 (Were seeded 13th at 3:44.00; 19. North East (Sarah Mrozowski, Alia Clark, Kathy Herman, Hannah Feucht), 3:46.94 (Were seeded 17th at 3:44.96).

Team: 1. District 1 Villa Maria Academy 221, 3. Mercyhurst Prep 141, 12. Fairview 62, 26. North East 23, 28. Slippery Rock 20, 31. District 10 Villa Maria Academy 16, 43. Titusville 5½.

Class AA boys

100-yard freestyle: 1. Phil Emerson, Franklin, 46.04 (Was seeded first at 46.37); 3. Richard Petrella, Fairview, 46.63 (Was seeded third at 47.13); 21. David Benczkowski, Mercyhurst Prep, 49.35 (Was seeded 23rd at 49.33); 22. Adam Bleday, Titusville, 49.45 (Was seeded 14th at 48.67).

500 freestyle: 1. Bradley Strathmeyer, West York, 4:34.46; 31. Dylan Cerroni, Sharon, 5:11.18 (Was seeded 30th at 5:06.21; 32. Brandon Bridges, Slippery Rock, 5:11.44 (Was seeded 31st at 5:08.59).

100 backstroke: 1. Kurt Muehlheuser, Mars Area, 51.93; 2. David Benczkowski, Mercyhurst Prep, 52.90 (Was seeded second at 53.52); 3. Griffin Schaetzle, Mercyhurst Prep, 53.05 (Was seeded fourth at 53.99); 4. Brent Benedict, Corry, 53.37 (Was seeded third at 53.55); 11. Andy Frederick, Franklin, 55.31 (Was seeded 14th at 55.75); 14. Tyler Lockhart, Oil City, 55.79 (Was seeded 15th at 55.75).

100 breaststroke: 1. Bobby Francis, Quaker Valley, 57.33; 7. Harrison Grimm, Fairview, 59.71 (Was seeded sixth at 1:00.05; 19. John Mackowski, Mercyhurst Prep, 1:02.00 (Was seeded 24th at 1:02.43).

400 freestyle relay: 1. Fairview (Carl Nerthling, Harrison Grimm, Richard Petrella, Alex Borowski), 3:13.47 (Were seeded second at 3:16.71); 5. Franklin (Andy Frederick, Quinn Heffern, Isaac Cooke, Phil Emerson), 3:16.50 (Were seeded ninth at 3:19.28; 14. Mercyhurst Prep (David Benczkowski, Ryan Campbell, Nick Euliano, Griffin Schaetzle), 3:21.73 (Were seeded 16th at 3:21.35).

1-meter diving: 1. Danny Roberts, Fairview, 496.45 (PIAA record); 14. Hunter Scott, Harbor Creek, 309.75 (Was seeded 12th at 355.60); 16. Evan Melnichak, Corry, 278.25 (Was seeded 11th at 357.70).

Team:  1. Fairview 180, 5. Franklin 105, 7. (tie) Mercyhurst Prep and Southern Lehigh 82, 27. (tie) Corry and Pottsgrove 28, 45. (tie) Titusville and Lansdale Catholic 11, 55. (tie) Oil City and Harbor Creek 3.

 

Tags:

Posted in: , ,