7 Days Out: District 10 weekly all-sports schedule

   March 28, 2012 1:56 pm    0

 

Here’s a look at the District 10 and northwestern Pennsylvania high school schedule for the next week. The schedule could be subject to change.

TODAY

Baseball
NON-REGION
Cambridge Springs at Linesville, 4 p.m.
Corry at Eisenhower, 4 p.m.
Fairview at East (Ainsworth Field), 4 p.m.
Girard at Union City, 4 p.m.
Grove City at New Castle, 4 p.m.
Kennedy Catholic at Commodore Perry, 4 p.m.
Lakeview at Cochranton, 4 p.m.
Maplewood at Conneaut Valley, 4 p.m.
Saegertown at Conneaut Lake, 4 p.m.
Mercyhurst Prep at West Middlesex, 4 p.m.
Cathedral Prep at Butler (Pullman Park), 6 p.m.

Boys lacrosse
WPIAL
McDowell at Shaler, 7 p.m.

Girls lacrosse
WPIAL
Hampton at McDowell, 7 p.m.

Softball
REGION 3
Cambridge Springs at Linesville, 4 p.m.
Lakeview at Cochranton, 4 p.m.
Maplewood at Conneaut Valley, 4 p.m.
Saegertown at Conneaut Lake, 4 p.m.
NON-REGION
Girard at Union City, 4 p.m.

Boys tennis
REGION 1
Hickory at Kennedy Catholic, 3:30 p.m.
Oil City at Greenville, 3:30 p.m.
Sharon at Grove City, 3:30 p.m.
REGION 2
Girard at General McLane, 4 p.m.
Harbor Creek at Fairview, 4 p.m.
Mercyhurst Prep at Corry, 4 p.m.
NON-REGION
Titusville at Rocky Grove, 3:30 p.m.

Track and field
NON-REGION
Hickory at Moon Mixed Relays, 3:30 p.m.
Clymer (N.Y.) at Corry, 4 p.m.

Boys volleyball
REGION 1
Conneaut Valley at Cambridge Springs, 7:30 p.m.

————————————————————
————————————————————
————————————————————

THURSDAY

Baseball
NON-REGION
Grove City at Fort LeBoeuf, 3 p.m.
Franklin at Hickory, 4 p.m.
Girard at Strong Vincent (Ainsworth Field), 4 p.m.
Sharon at Slippery Rock, 4 p.m.

Softball
REGION 1
Commodore Perry at Farrell, 4 p.m.
Sharpsville at Reynolds, 4 p.m.
West Middlesex at Kennedy Catholic, 4:15 p.m.
REGION 4
Fairview at Youngsville, 4 p.m.
Girard at Seneca, 4 p.m.
Iroquois at General McLane, 4 p.m.
Northwestern at North East, 4 p.m.
Villa Maria at Eisenhower, 4 p.m.
REGION 6
Central Tech at Mercyhurst Prep (Harding), 4 p.m.
Corry at Fort LeBoeuf, 4 p.m.
NON-REGION
Mercer at Jamestown, 4 p.m.
Sharon at Grove City, 4 p.m.
Titusville at Slippery Rock, 4 p.m.
Wilmington at Hickory, 4 p.m.
Strong Vincent vs. Charlotte Christian (at Charlotte, N.C.), 4:30 p.m.

Boys tennis
NON-REGION
Rocky Grove at Corry, 3:30 p.m.

Track and field
REGION 2
Cambridge Springs, Commodore Perry, George Junior Republic, Sharon at Greenville, 3:30 p.m.
NON-REGION
Eisenhower at Sheffield, 4 p.m.
Wilmington at Grove City, 4 p.m.

————————————————————
————————————————————
————————————————————

FRIDAY

Baseball
REGION 4
Union City at Lakeview, 4 p.m.
NON-REGION
Cochranton at Saegertown, 4 p.m.
Commodore Perry at Kennedy Catholic, 4 p.m.
Conneaut Lake at Maplewood, 4 p.m.
Conneaut Valley at Cambridge Springs, 4 p.m.
East at Mercyhurst Prep (Ainsworth Field), 4 p.m.
Linesville at Mercer, 4 p.m.
Titusville at Corry, 4 p.m.
West Forest at Rocky Grove, 4 p.m.

Basketball
CITY-COUNTY ALL-STAR GAMES
At Penn State Behrend
Girls game, 6:30 p.m.
Boys game, 8 p.m.

Boys lacrosse
NON-LEAGUE
Fairview at LAX Festival (Youngstown, Ohio)

Girls lacrosse
WPIAL
McDowell at Shaler, 7:30 p.m.

Softball
REGION 1
Kennedy Catholic at Commodore Perry, 4 p.m.
REGION 3
Cochranton at Saegertown, 4 p.m.
Conneaut Lake at Maplewood, 4 p.m.
Conneaut Valley at Cambridge Springs, 4 p.m.
Union City at Lakeview, 4 p.m.
NON-REGION
Linesville at Conneaut (Ohio), 4 p.m.
Youngsville at Sheffield, 4 p.m.

Boys tennis
REGION 1
Greenville at Sharon, 3:30 p.m.
Kennedy Catholic at Grove City, 3:30 p.m.
REGION 2
Corry at Harbor Creek, 4 p.m.
Fairview at Girard, 4 p.m.
Warren at Mercyhurst Prep, 4 p.m.
REGION 3
McDowell at Meadville, 4 p.m.
NON-REGION
Cathedral Prep at Altoona Invitational, noon
Rocky Grove at Oil City, 3:30 p.m.
General McLane at Strong Vincent, 4 p.m.

Track and field
NON-REGION
Commodore Perry, Kennedy Catholic, Sharpsville at West Middlesex Duals, 3:30 p.m.

————————————————————
————————————————————
————————————————————

SATURDAY

Baseball
NON-REGION
North East at Hickory, 11 a.m.
Cambridge Springs at Slippery Rock, noon
Warren at Bradford, noon

Boys lacrosse
NON-LEAGUE
Cathedral Prep at Moon, 3 p.m.
Fairview at LAX Festival (Youngstown, Ohio)

Girls lacrosse
NON-LEAGUE
Moon at Fairview, 9 a.m.
Moon at Fairview, 3 p.m.
Villa Maria at McDowell, noon

Softball
NON-REGION
Sharon at Boardman (Ohio), 11 a.m.
Mercer at West Middlesex, noon
Meadville at Reynolds, noon
Mercyhurst Prep at Rocky Grove, 1 p.m.

Boys tennis
NON-REGION
Cathedral Prep at Altoona Invitational, 9 a.m.
Fairview at Geneva (Ohio), 10 a.m.
Fairview vs. Perry Traditional Academy (at Pine Lake RC), 2:30 p.m.

Track and field
NON-REGION
Cathedral Prep, Fairview, Grove City, McDowell, North East at South Hills Classic (Baldwin High School), 9 a.m.

Boys volleyball
NON-REGION
Cambridge Springs, Cochranton, Conneaut Valley, Fort LeBoeuf, Meadville, Rocky Grove at Maplewood Tournament, 9 a.m.
Farrell at North Hills Tournament, TBA
McDowell, Saegertown at Northeastern Invitational, TBA

SUNDAY

No events scheduled

————————————————————
————————————————————
————————————————————

MONDAY

Baseball
REGION 4
Maplewood at Cambridge Springs, 4 p.m.
NON-REGION
Sharon at Commodore Perry, 3 p.m.
Conneaut Lake at Union City, 4 p.m.
DuBois at Franklin, 4 p.m.
Fairview at Youngsville, 4 p.m.
Lakeview at Conneaut Valley, 4 p.m.
Meadville at Titusville, 4 p.m.
North East at Mercyhurst Prep (Ainsworth Field), 4 p.m.
Northwestern at Eisenhower, 4 p.m.
Saegertown at Linesville, 4 p.m.
Seneca at Iroquois, 4 p.m.
Sharpsville at Slippery Rock, 4 p.m.
Grove City at Hickory, 4:15 p.m.
Rocky Grove at Venango Catholic, 4:15 p.m.
Fort LeBoeuf at Miller School (Va.)
General McLane at East (Ainsworth Field), 6:30 p.m.
Cathedral Prep vs. San Tan Foothills (Phoenix, Ariz.), 7 p.m.

Boys lacrosse
NON-LEAGUE
McDowell at Cathedral Prep (Cathedral Prep Events Center), 7 p.m.

Girls lacrosse
WPIAL
Butler at McDowell (Gus Anderson Field), 7 p.m.

Softball
REGION 3
Conneaut Lake at Union City, 4 p.m.
Lakeview at Conneaut Valley, 4 p.m.
Maplewood at Cambridge Springs, 4 p.m.
Saegertown at Linesville, 4 p.m.
NON-REGION
Strong Vincent vs. Providence Day (Charlotte, N.C.), 4 p.m.
Fort LeBoeuf at Liberty Christian (Va.)
Grove City at West Middlesex, 4:15 p.m.
Rocky Grove at Venango Catholic, 4:15 p.m.
Sharon at Reynolds, 4:15 p.m.
Tidioute Charter at Commodore Perry, 4:15 p.m.
Conneaut (Ohio) at Kennedy Catholic, 4:30 p.m.
Wilmington at Neshannock, 4:30 p.m.
Hickory at Fort Mill, 5:30 p.m.

Boys tennis
REGION 1
Oil City at Hickory, 3:30 p.m.
Sharon at Kennedy Catholic, 3:30 p.m.
REGION 2
Harbor Creek at Girard, 4 p.m.
Mercyhurst Prep at General McLane, 4 p.m.
NON-REGION
Rocky Grove at Grove City, 3:30 p.m.
Cathedral Prep at Corry, 4 p.m.
Meadville at Titusville, 4 p.m.

Boys volleyball
NON-REGION
Summit Academy at Farrell, 7:15 p.m.

————————————————————
————————————————————
————————————————————

TUESDAY

Baseball
NON-REGION
Strong Vincent vs. Treasure Coast (Port St. Lucie, Fla.), 3:30 p.m.
Kennedy Catholic at Sharon, 4:15 p.m.
West Middlesex at Mercer, 4:15 p.m.

Softball
REGION 1
Farrell at West Middlesex (DH), 4 p.m.
Rocky Grove at Commodore Perry, 4:15 p.m.
Sharpsville at Kennedy Catholic, 4:15 p.m.
REGION 4
Seneca at Iroquois, 1 p.m.
Eisenhower at Fairview, 4 p.m.
General McLane at Northwestern, 4 p.m.
North East at Villa Maria, 4 p.m.
Youngsville at Girard, 4 p.m.
REGION 6
Mercyhurst Prep at Harbor Creek, 4 p.m.
NON-REGION
Fort LeBoeuf at Amherst (Va.)
Franklin at Titusville, 4 p.m.
Jamestown at Wilmington, 4 p.m.
Strong Vincent vs. Charlotte Catholic (Pineville, N.C.), 4 p.m.
Warren at Cambridge Springs, 4 p.m.
Grove City at Reynolds, 4:15 p.m.
Meadville at Mercer, 4:15 p.m.

Track and field
REGION 1
Farrell, Kennedy Catholic at Mercer, 4 p.m.
Sharpsville at Reynolds, 4 p.m.
West Middlesex at Wilmington, 4:15 p.m.
REGION 2
Commodore Perry at Slippery Rock, 4 p.m.
Greenville at Grove City, 4 p.m.
REGION 3
Eisenhower at Oil City, 4 p.m.
Titusville at Warren, 4 p.m.
Youngsville at Meadville, 4 p.m.
NON-REGION
Cambridge Springs, General McLane at Fort LeBoeuf, 4 p.m.
George Junior Republic, Sharon at Lakeview, 4 p.m.

Boys volleyball
REGION 1
Meadville at Cochranton, 7:15 p.m.
Saegertown at Maplewood, 7:15 p.m.

 

Tags: , , , , ,

Posted in: , , , , , ,

 




Leave a Reply