PIAA first round schedule

   June 3, 2012 11:00 pm    0

 

Baseball
Class A
Lancaster County Christian vs. Lackawanna Trail, 4 p.m.
Calvary Christian vs. GAMP, 4 p.m.
Montgomery vs. Pius X, 4:30 p.m.
Conemaugh Township vs. Camp Hill, 4:30 p.m.
Neshannock vs. Bishop Guilfoyle, 4 p.m.
West Middlesex vs. Elk County Catholic, 3:30 p.m.
Coudersport vs. Our Lady of Sacred Heart, 6 p.m.
Bishop McCort vs. California, 4 p.m.

Class AA
Brandywine Heights vs. Nueva Esperanza, 4:30 p.m.
Holy Redeemer vs. South Williamsport, 4:30 p.m.
Loyalsock Township vs. Philipsburg-Osceola, 4 p.m.
Springfield Township vs. Pine Grove, 4 p.m.
Ellwood City vs. North Star, 1 p.m.
Saegertown vs. Shady Side Academy, 10:30 a.m.
Brookville vs. Riverside, 2 p.m.
Mount Union vs. South Fayette, 5 p.m.

Class AAA
Lampter-Strasburg vs. Philadelphia Electric, 6:30 p.m.
Jersey Shore vs. North Pocono, 6:30 p.m.
Neumann-Goretti vs. Twin Valley, 4 p.m.
Blue Mountain vs. Phoenixville, 4:30 p.m.
Hollidaysburg vs. West York, 2 p.m.
Punxsutawney vs. Belle Vernon, 4 p.m.
Warren vs. Thomas Jefferson, 6 p.m.
Bye: Blackhawk

Class AAAA
Central Bucks South vs. Central Dauphin, 4 p.m.
La Salle College vs. Upper Dublin, 1 p.m.
Wyoming Valley West vs. Penn Manor, 4:30 p.m.
Nazareth vs. Hatboro-Horsham, noon
Cedar Crest vs. Coatesville, 4 p.m.
Council Rock South vs. Frankford, 3 p.m.
Seneca Valley vs. Altoona, 7 p.m.
McDowell vs. Mount Lebanon, 1 p.m.

Softball
Class A
Northeast Bradford vs. Claysburg Kimmel, 2 p.m.
Northwest vs. Greenwood, 4:30 p.m.
Minersville vs. Southern Columbia, 2 p.m.
GAMP vs. Bristol, 1 p.m.
Chartiers-Houston vs. Brockway, 2 p.m.
Bellwood-Antis vs. Saegertown, 2:30 p.m.
Fannett-Metal vs. Carmichaels, 4 p.m.
Elk County Catholic vs. Sto-Rox, 5 p.m.

Class AA
Kutztown vs. Chestnut Ridge, 5 p.m.
Pine Grove vs. Nanticoke, 4 p.m.
Christopher Dock vs. Philadelphia Charter, 5 p.m.
Warrior Run vs. Annville Cleona, 4 p.m.
Deer Lakes vs. Wilmington, 2 p.m.
Cranberry vs. Central, 3 p.m.
Philipsburg-Osceola vs. Neshannock, 5 p.m.
Fairview vs. Greensburg Central Catholic, 3 p.m.

Class AAA
Sun Valley vs. Greencastle Antrim, 3:30 p.m.
Valley View vs. Milton, 3 p.m.
Conwell Egan vs. Pottsville
Manheim Central vs. Springfield DELCO, 3 p.m.
Bellefonte vs. Big Spring, 7 p.m.
Fort LeBoeuf vs. Elizabeth Forward, 1 p.m.
Montour vs. Punxsutawney, 4 p.m.
Carrick vs. Greensburg Salem, 3:30 p.m.

Class AAAA
North Penn vs. Lower Dauphin, 5:30 p.m.
Williamsport vs. Pennsbury, noon
St. Huberts vs. Dallastown, 5 p.m.
Liberty vs. Central Bucks South, 6 p.m.
Central Dauphin vs. Hatboro-Horsham, 5 p.m.
Bishop Shanahan vs. Central, 3 p.m.
Canon-McMillan vs. McDowell, 4 p.m.
Central Mountain vs. Hempfield, 12:30 p.m.

– Tom Reisenweber

 

Tags:

Posted in: , ,

 




Leave a Reply