PIAA soccer, volleyball schedule

   November 4, 2012 11:25 am

 

PIAA first round soccer playoffs
Boys
Class A
Tuesday

At Franklin High School
Mercer vs. Sewickley Academy, 6 p.m.
Class AA
Tuesday

At Fairview’s Keck Field
Harbor Creek vs. Belle Vernon, 7 p.m.
At North Allegheny High School
General McLane vs. Quaker Valley, 8 p.m.
Class AAA
Tuesday

At Veterans Stadium
McDowell vs. Upper St. Clair, 7 p.m.

Girls
Class A
Tuesday

At Veterans Stadium
Fairview vs. Shady Side Academy, 5 p.m.
Class AA
Tuesday

At Fairview’s Keck Field
Mercyhurst Prep vs. Belle Vernon, 5 p.m.

PIAA first round volleyball playoffs
Tuesday
Class A
At Cochranton High School

Maplewood vs. West Shamokin, 8 p.m.
Class AA
At Cochranton High School

Fort LeBoeuf vs. Ambridge, 6 p.m.
At Shanksville High School
Meadville vs. Somerset, 7:30 p.m.
Class AAA
At Seneca High School

McDowell vs. North Allegheny, 7 p.m.

Click below for the complete PIAA soccer and volleyball schedule.

–Tom Reisenweber

PIAA soccer playoffs
Boys
Class A
First round
Tuesday
At Balls Mills, Williamsport
East Juniata vs. Trinity, 7 p.m.
At Scranton Memorial Stadium
Mountain View vs. Williams Valley, 7 p.m.
At Lower Dauphin High School
Greenwood vs. Benton, 7 p.m.
At Somerset High School
Windber vs. Biglerville, 7 p.m.
At Richland High School
Bishop McCort vs. Greensburg Central Catholic, 7 p.m.
At Hampton High School
Riverside vs. Brockway, 8 p.m.
At Franklin High School
Mercer vs. Sewickley Academy, 6 p.m.

Wednesday
At Souderton High School
District 1 champion vs. Masterman, 8 p.m.

Quarterfinals
Saturday

Semifinals
Nov. 13

Championship
Nov. 16
At Hersheypark Stadium
semifinal winners, 7:30 p.m.

Class AA
First round
Tuesday
At William Allen High School
Allentown Central Catholic vs. Pequea Valley, 7 p.m.
At Hamburg High School
Tulpehocken vs. Saucon Valley, 7 p.m.
At Loyalsock High School
Lewisburg vs. Coughlin, 7 p.m.
At Hollidaysburg High School
Philipsburg-Osceola vs. Lancaster Mennonite, 7 p.m.
At North Allegheny High School
Quaker Valley vs. General McLane, 8 p.m.
At Northern Bedford High School
Bedford vs. Mars, 7 p.m.
At Fairview’s Keck Field
Harbor Creek vs. Belle Vernon, 7 p.m.

Wednesday
At Northeast High School
Archbishop Wood vs. District 1 champion, 5 p.m.

Quarterfinals
Saturday

Semifinals
Nov. 13

Championship
Nov. 17
At Hersheypark Stadium
semifinal winners, 1:30 p.m.

Class AAA
First round
Tuesday
At Coatesville High School
Abington vs. Wilson, 7 p.m.
At Nazareth High School
Stroudsburg vs. Souderton, 7:30 p.m.
At Northeast High School
La Salle vs. Pennsbury, 7 p.m.
At Hersheypark Stadium
Hempfield vs. Downingtown West, 7 p.m.
At Scranton Memorial Stadium
Delaware Valley vs. Central Bucks East, 5 p.m.
At Central Mountain High School
State College vs. Cumberland Valley, 7 p.m.
At Chartiers Valley High School
Canon-McMillan vs. Peters Township, 8 p.m.
At Veterans Stadium
McDowell vs. Upper St. Clair, 7 p.m.

Quarterfinals
Saturday

Semifinals
Nov. 13

Championship
Nov. 17
At Hersheypark Stadium
semifinal winners, 6:30 p.m.

Girls
Class A
First round
Tuesday
At Balls Mills, Williamsport
Loyalsock vs. Mountain View, 5 p.m.
At TBA
Minersville vs. Conwell Egan
At Hamburg High School
Tulpehocken vs. East Juniata, 5 p.m.
At Richland High School
Bishop McCort vs. York Catholic, 5 p.m.
At Hampton High School
Greensburg Central Catholic, 6 p.m.
At Somerset High School
Conemaugh Township vs. Sewickley Academy, 5 p.m.
At Veterans Stadium
Fairview vs. Shady Side Academy, 5 p.m.

Wednesday
At Council Rock North High School
District 1 champion vs. Lancaster Country Day, 7 p.m.

Quarterfinals
Saturday

Semifinals
Nov. 13

Championship
Nov. 16
At Hersheypark Stadium
semifinal winners, 5 p.m.

Class AA
First round
Tuesday
At Nazareth High School
Saucon Valley vs. Wyomissing, 5:30 p.m.
At Wilkes University
Scranton Prep vs. Northwestern Lehigh, 6:30 p.m.
At Loyalsock High School
Selinsgrove vs. Northern York, 5 p.m.
At Hersheypark Stadium
Trinity vs. Berwick, 5 p.m.
At Hollidaysburg High School
Forest Hills vs. Moon, 5 p.m
At North Allegheny High School
Mars vs. Clearfield, 6 p.m.
At Fairview’s Keck Field
Mercyhurst Prep vs. Belle Vernon, 5 p.m.

Wednesday
At Council Rock North High School
District 1 champion vs. Archbishop Wood, 5 p.m.

Quarterfinals
Saturday

Semifinals
Nov. 13

Championship
Nov. 17
At Hersheypark Stadium
semifinal winners, 11 a.m.

Class AAA
First round
Tuesday
At West Chester East High School
Strath Haven vs. Cumberland Valley, 7 p.m.
At Scranton memorial Stadium
Abington Heights vs. Lower Dauphin, 3 p.m.
At William Allen High School
Parkland vs. Neshaminy, 5 p.m.
At Northeast High School
Archbishop Ryan vs. Central Bucks West, 5 p.m.
At Tulpehocken High School
Governor Mifflin vs. Central Bucks East, 6 p.m.
At West Chester East High School
Downingtown West vs. Wilson, 5 p.m.
At Chartiers Valley High School
Peters Township vs. Bethel Park, 6 p.m.
At Central Mountain High School
State College vs. Seneca Valley, 5 p.m.

Quarterfinals
Saturday

Semifinals
Nov. 13

Championship
Nov. 17
At Hersheypark Stadium
semifinal winners, 4 p.m.

PIAA volleyball playoffs
Class A
First round
Tuesday
At Tamaqua High School
Marian Catholic vs. Dunmore, 6 p.m.
Williamson vs. Dayspring Christian Academy, 6 p.m.
At Shanksville High School
North Star vs. Bishop Carroll, 6 p.m.
At North Allegheny High School
Greensburg Central Catholic vs. Port Allegany, 6 p.m.
At Central Cambria High School
Penns Manor vs. Our Lady of Sacred Heart, 6 p.m.
At Clarion University
Clarion vs. Bishop Canevin, 6:30 p.m.
At Cochranton High School
Maplewood vs. West Shamokin, 8 p.m.

Wednesday
At South Philadelphia High School
District 12 champion vs. District 1 champion, 3 p.m

Quarterfinals
Saturday

Semifinals
Nov. 13

Championship
Nov. 17
At Central York High School
semifinal winners, 11 a.m.

Class AA
First round
Tuesday
At Dallas High School
Holy Redeemer vs. Wellsboro, 5 p.m.
At North Allegheny High School
Mars vs. Indiana, 7 p.m.
At Shanksville High School
Somerset vs. Meadville, 7:30 p.m.
At Central Cambria High School
Penn Cambria vs. Hopewell, 8 p.m.
At Cochranton High School
Fort LeBoeuf vs. Ambridge, 6 p.m.

Wednesday
At Wilson High School
Delone Catholic vs. Masterman, 5:30 p.m.
At South Philadelphia High School
Lansdale Catholic vs. Berks Catholic, 5 p.m.
At William Tennent High School
Pope John Paul II vs. Bethlehem Catholic, 6 p.m.

Quarterfinals
Saturday

Semifinals
Nov. 13

Championship
Nov. 17
At Central York High School
semifinal winners, 1 p.m.

Class AAA
First round
Tuesday
At Dallas High School
Delaware Valley vs. Parkland, 7 p.m.
At Dallastown High School
Exeter vs. Hempfield, 6 p.m.
At Chartiers Valley High School
Mount Lebanon vs. DuBois, 7 p.m.
At Central Cambria High School
State College vs. Fox Chapel, 7 p.m.
At Seneca High School
McDowell vs. North Allegheny, 7 p.m.

Wednesday
At William Tennent High School
District 1 champion vs. District 1, No. 4, 7:30 p.m.
At South Philadelphia High School
District 12 champion vs. District 1 runner-up, 7 p.m.
At Wilson High School
Cumberland Valley vs. District 1, No. 3, 7 p.m.

Quarterfinals
Saturday

Semifinals
Nov. 13

Championship
Nov. 17
At Central York High School
semifinal winners, 3 p.m.

 

Tags:

Posted in: , ,