Class AAA list of Erie County's top swimming/diving performances

   February 4, 2013 5:02 pm

 

Here’s a look at Erie County’s top Class AAA swimming and diving performances reported to the Erie Times-News this season.

McDowell’s Jonathan Ekas is the leader in four events, and Cathedral Prep’s Rex Riley leads three events. Among the girls, Julia Rahner has the top time in four events, while McDowell’s Danielle Snyder and Meadville’s Mylinda Hartnett each lead two events.

The following list is not intended to be the definitive times of all Erie County performers, but to give fans a cross section of the top times. Some performances might have been missed if swimmers competed at road meets. Coaches are welcome to contact the Times-News by e-mail at sports@timesnews.com to report omissions or updated times. The list will then be updated.

The Class AA top performances were posted earlier today.

Look below to see Class AAA’s top reported performances from Erie County:

CLASS AAA BOYS

200 medley relay — 1. Cathedral Prep (Miller, Riley, Merski, Squeglia) 1:38.93, Dec. 20; 2. McDowell (Jo. Ekas, Steehler, Wujcik, J. Mahoney) 1:40.86, Jan. 24; 3. Meadville (Prinkey, Leung, Ziegler, Furlong) 1:58.15, Jan. 17.

200 freestyle — 1. Jo. Ekas (McD) 1:48.24, Jan. 17; 2. Miller (CP) 1:48.35, Jan. 4; 3. Merski 1:51.27, Jan. 14.

200 individual medley — 1. Riley (CP) 2:05.73, Jan. 29; 2. Miller (CP) 2:05.97, Jan. 14; 3. Jo. Ekas (McD) 2:06.20, Dec. 10.

50 freestyle — 1. Jo. Ekas (McD) 22.22, Jan. 29; 2. Steehler (McD) 22.30, Dec. 20; 3. Miller (CP) 22.61, Jan. 19.

100 butterfly — 1. Merski (CP) 54.45, Dec. 15; 2. Morrison (CP) 57.12, Jan. 4; 3. Steele (CP) 57.86, Dec. 15.

100 freestyle — Jo. Ekas (McD) 47.79, Dec. 20; 2. Miller (CP) 49.38, Dec. 15; 3. Steehler (McD) 50.10, Jan. 24.

500 freestyle — 1. Riley (CP) 5:07.51, Jan. 4; 2. Behm (McD) 5:10.73, Jan. 29; 3. Bretz (CP) 5:14.74, Jan. 10.

200 freestyle relay — 1. McDowell (J. Mahoney, S. Marn, Wujcik, Steehler) 1:29.69, Dec. 20; 2. Cathedral Prep (Miller, Riley, Morrison, Squeglia) 1:30.37, Dec. 15; 3. Meadville (Ziegler, Furlong, Lazursky, Prinkey) 1:45.51, Dec. 20.

100 backstroke — 1. Jo. Ekas (McD) 52.94, Dec. 20; 2. Merski (CP) 54.98, Dec. 15; 3. Marin (CP) 57.17, Jan. 14.

100 breaststroke — 1. Riley (CP) 1:01.51, Jan. 29; 2. Steehler (McD) 1:03.30, Dec. 10; 3. Merski (CP) 1:04.39, Jan. 4.

400 freestyle relay — 1. Cathedral Prep (Morrison, M. Squeglia, Merski, Miller) 3:20.51, Dec. 15; 2. McDowell (Marn, Mahoney, Owens, Jo. Ekas) 3:22.22, Dec. 20; 3. Cathedral Prep (Chafe, Oliver, T. Squeglia, Riley) 3:47.89, Jan. 24.

Diving — 1. Murphy (McD) 217.70, Jan. 24.

 

CLASS AAA GIRLS

200 medley relay — 1. McDowell (Snyder, Cauley, Linden, Rahner) 1:55.02, Dec. 20; 2. Meadville (Webber, Murphree, Hartnett, Sternby) 2:02.47; Dec. 20; 3. Central Tech (Sobina, Gleba, Barker, Simon) 2:59.83, Jan. 10.

200 freestyle — 1. Snyder (McD) 2:04.95, Jan. 24; 2. Hotchkiss (ME) 2:12.32, Jan. 17; 3. Wassel (McD) 2:12.90, Jan. 3.

200 individual medley — 1. Hartnett (ME) 2:23.79, Jan. 14; 2. Owens (McD) 2:25.59, Jan. 24; 3. Cauley (McD) 2:27.08, Jan. 17.

50 freestyle — 1. Rahner (McD) 25.47, Dec. 20 and Jan. 29; 2. Sternby (ME) 25.58, Jan. 14; 3. Linden (McD) 27.43, Jan. 3.

100 butterfly — 1. Rahner (McD) 1:03.19, Jan. 17; 2. Sternby (ME) 1:06.47, Dec. 10; 3. Wassel (McD) 1:08.78, Jan. 3.

100 freestyle — 1. Rahner (McD) 55.59, Dec. 20; 2. Sternby (ME) 56.94, Jan. 14; 3. Linden (McD) 58.97, Jan. 17.

500 freestyle — 1. Rahner (McD) 5:35.28, Jan. 3; 2. Snyder (McD) 5:46.16, Jan. 17; 3. Wassel (McD) 5:48.82, Jan. 24.

200 freestyle relay — 1. McDowell (Cauley, Schneider, Linden, Rahner) 1:48.48, Dec. 10; 2. Meadville (Moreland, Boughton, Steinbeck, Hotchkiss) 2:01.54; 3. Central Tech (Sobina, Simons, Swoger, Barger) 2:10.60, Jan. 17.

100 backstroke — 1. Snyder (McD) 1:04.42, Dec. 20; 2. Webber (ME) 1:05.83, Jan. 14; 3. Cauley (McD) 1:07.30, Jan. 3.

100 breaststroke — 1. Hartnett (ME) 1:11.25, Jan. 14; 2. Cauley (McD) 1:11.69, Dec. 10; 3. Springer (McD) 1:13.92, Jan. 24.

400 freestyle relay — 1. McDowell (Snyder, Owens, Linden, Rahner) 3:52.87; 2. Meadville (Hotchkiss, Webber, Sternby, Hartnett) 4:06.40, Jan. 28; 3. McDowell (Wassel, Pinter, DiPlacido, Serene) 4:18.57, Jan. 3.

Diving — 1. Marn (McD) 2:07.25, Jan. 17.

 

 

Tags: , ,

Posted in: ,