D-10 wrestlers at PIAA Class AA meet; trio takes titles

   March 9, 2013 12:00 pm    0

 

Results of District 10 wrestlers from Saturday’s PIAA Class AA tournament at the Giant Center in Hershey. Each result will include a note on that particular match. Updates will be provided as soon as possible. The top eight wrestlers in each division will receive medals:

– Mike Copper

Championship finals

106 pounds

Devin Brown (Saegertown) won by a pin at 6:12 of overtime over Luke Karam (Bethlehem Catholic). Brown fell the tiring Karam in OT to become the Panthers’ first PIAA champion since Pat Bradshaw (189)  in 2005.

152 pounds

Austin Matthews (Reynolds) won a 4-2 decision over Kyle Bova (Coudersport). Matthews (49-1) became the Raiders’ 23rd individual PIAA titlist, the most for a District 10 program.

285 pounds

Sam Breese (Lakeview) won a 3-1 decision over Nicholas Budd (Port Allegany). District 10 goes 3-for-3 in PIAA AA finals thanks to Breese, who won in dramatic fashion when he reversed Budd as time ran out.

Consolation finals

Third place

138 pounds

Michael Bonner (Sharon) won by a 5-3 decision over Brock Zacherl (Brookville). Bonner (37-4) fought off Zacherl’s shots over the third period to maintain his two-point lead in his last scholastic match.

160 pounds

Taylor Fox (Fort LeBoeuf) lost a 1-0 decision to Ty Walter (Mifflinburg). A finger injury early in the match hindered Fox from avenging his championship quarterfinal loss to Walter.

182 pounds

Dylan Reynolds (Saegertown) lost a 7-2 decision to Adam Mackie (Brandywine Heights). The Panthers’ last medalist concluded his sophomore season at 45-6.

220 pounds

Cam Cyphert (Cochranton) won a 3-2 ultimate tiebreaker over Jake Temple (Avella). Cyphert (35-3) will join fellow 220-pounder Evan Daley of Fort LeBoeuf and state champ Austin Matthews of Reynolds at Clarion University next season.

Fifth place

126 pounds

Jarray Norris (Sharon) won a 10-5 overtime decision over Kent Lane (Southern Columbia). Norrison finished his scholastic career with a victory via takedown and nearfall during the match’s extra minute.

170 pounds

Tim Vargo (Union City) won by an overtime pin in 5:58 over Alexander Gular (Port Allegany). In his last match for the Bears, Vargo (26-2) avoided a tiebreaker when he emphatically flattened Gular with 2 seconds left in OT.

220 pounds

Evan Daley (Fort LeBoeuf) won an 8-0 major decision over Cody Jacobs (West Greene). The shutout concluded Daley’s four-year career with the Bison, which included his 40-6 senior season.

Seventh place

120 pounds

Tyler Vath (Saegertown) defaulted to Bryan Israel (Saucon Valley). Vath conceded seventh place because a split lip he suffered during Friday’s competition.

126 pounds

Nick Monico (Saegertown) lost a 3-0 decision to Andrew Schutz (Wyoming Area). Monico’s eighth-place medal capped his 35-15 freshman season.

145 pounds

Levi Stoyer (Reynolds) won a 5-1 decision over Briton Shelton (Bermudian Springs). Stoyer (42-8) clinched seventh place on a single-leg takedown with 2 seconds left.

182 pounds

Jamar Henry (Reynolds) won an 8-6 decision over Garrett Wesneski (Canton). Henry (38-12) stood on the Giant Center podium after his final match for the Raiders.

 

Tags:

Posted in: , ,

 




Leave a Reply