Winter Breakout Athletes of the Week

   March 24, 2013 10:00 am    0

 

Here is a list of the Breakout Athletes of the Week for this past winter. The spring polls will get underway soon.
Boys basketball
Week 1 – Carson Lewis, McDowell
Week 2 – Michael Beck, McDowell
Week 3 – Logan Kallay, Erie First
Week 4 – Joe Swanson, Girard
Week 5 – Jeff Thompkins, Kennedy Catholic
Week 6 – Matt Hess, Cathedral Prep
Week 7 – Dalton Boggs, Lakeview
Week 8 – Dustin Pavlik, Saegertown
Week 9 – Andy Niland, Fairview
Week 10 – Nason McCall, Girard
Week 11 – Jake Wolf, McDowell
Week 12 – Casey Greggs, Lakeview
Week 13 – Coty Gander, Lakeview
Week 14 – Carl Anderson, Mercyhurst Prep

Girls basketball
Week 1 – Nikki Arbanas, Hickory
Week 2 – Jordyn Wyllie, Grove City
Week 3 – Chloe Wright, Mercyhurst Prep
Week 4 – Alex Ricketts, Kennedy Catholic
Week 5 – Rachel Burns, Kennedy Catholic
Week 6 – April Bocian, Kennedy Catholic
Week 7 – Alex Breski, Iroquois
Week 8 – Tori Prather, North East
Week 9 – Cassidy Taylor, Northwestern
Week 10 – Karissa Cratty, Youngsville
Week 11 – Alexis Bowen, North East
Week 12 – Alex Artise, North East
Week 13 – Danielle Barnes, North East
Week 14 – Combined poll with boys

Boys swimming/diving
Week 1 – Combined poll with girls
Week 2 – Ryan Siggins, Iroquois
Week 3 – No poll
Week 4 – Caleb Schreiber, Harbor Creek
Week 5 – Branden Smith, Iroquois
Week 6 – Cutter Hall, Harbor Creek
Week 7 – Shane Kaliszewski, Iroquois
Week 8 – Colt Olson, North East
Week 9 – Reid Morrison, Cathedral Prep
Week 10 – Adam Hamilton, Harbor Creek
Week 11 – Hunter Scott, Harbor Creek
Week 12 – Brent Benedict, Corry
Week 13 – No poll
Week 14 – Griffin Schaetzle, Mercyhurst Prep

Girls swimming/diving
Week 1 – Julia Rahner, McDowell
Week 2 – Taylor Barnett, Iroquois
Week 3 – No poll
Week 4 – Sarah Maguire, Harbor Creek
Week 5 – Joanna Ragen, Iroquois
Week 6 – Sarah Meyer, Strong Vincent
Week 7 – Ashley Benovic, Iroquois
Week 8 – Heather Sternby, Meadville
Week 9 – Kenzie Schley, Villa Maria
Week 10 – Lexi Cadden, Iroquois
Week 11 – Combined poll with boys
Week 12 – Hannah Feucht, North East
Week 13 – No poll
Week 14 – Combined poll with boys

Wrestling
Week 1 – Doug Kreider, Northwestern
Week 2 – Andrew Phelps, North East
Week 3 – Zach Luben, Meadville
Week 4 – Mike Sutton, General McLane
Week 5 – Keller Watkins, General McLane
Week 6 – Jordan Bryan, North East
Week 7 – Paul Deitz, McDowell
Week 8 – John Macken, Saegertown
Week 9 – Logan Gray, North East
Week 10 – Matt Wheeler, Northwestern
Week 11 – Trevor Beiter, Seneca
Week 12 – Sam Breese, Lakeview
Week 13 – Andrew Welton, Central Tech

Team
Week 1 – Northwestern boys basketball
Week 2 – Grove City swimming
Week 3 – Kennedy Catholic girls basketball
Week 4 – Maplewood wrestling
Week 5 – General McLane wrestling
Week 6 – Cathedral Prep basketball
Week 7 – Harbor Creek boys basketball
Week 8 – McDowell wrestling
Week 9 – Harbor Creek hockey
Week 10 – Girard boys basketball
Week 11 – North East girls basketball
Week 12 – Franklin girls basketball
Week 13 – Lakeview boys basketball

–Tom Reisenweber

 

Tags:

Posted in: , , ,